Pierwsza miliarderka z Afryki

opublikowano: 25-01-2013, 13:29

To Isabel Dos Santos, córka prezydenta Angoli.

Wartość majątku Dos Santos jest trudna do oszacowania, choć z pewnością przekracza 1 mld USD. Ma m.in. 19,5 proc. akcji Banco BPI, jednego z największych portugalskich banków. Wartość rynkowa tego pakietu to ok. 465 mln USD. 40-letnia businesswoman posiada także 25 proc. udziałów w angolańskim Banco BIC, które konserwatywnie licząc są warte 160 mln USD. 40-letnia córka prezydenta Angoli ma również 28,8 proc. akcji ZON Multimedia, największej portugalskiej telewizji kablowej. Wycenia się je na 385 mln USD. Według nieoficjalnych źródeł Forbes'a, Dos Santos jest również właścicielką 25 proc. udziałów w spółce Unitel, jednym z dwóch działających w Angoli operatorów komórkowych, o wartości szacowanej na 1 mld USD.

Jose Eduardo dos Santos, ojciec Isabel, jest prezydentem Angoli od 1979 roku. Niedawno zmienił konstytucję kraju aby zapewnić sobie kolejne 10 lat sprawowania władzy, jeśli jego partia MPLA wygra wybory.

Przez 27 lat trwała w Angoli wojna domowa, która zakończyła się w 2002 roku. Pozwoliło to zwiększyć wpływy kraju z wydobycia ropy z 3 mld USD w 2002 roku do 66 mld USD w 2008 r. Licząca 18 mln mieszkańców Angola jest również bogata w złoża diamentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, dailymail.co.uk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / Pierwsza miliarderka z Afryki