Pierwsza pomoc w programie BHP

opublikowano: 02-09-2019, 22:00

Do ponad połowy wypadków przy pracy przyczyniają się sami pracownicy — wynika z danych GUS.

Prąd, wysoka temperatura, niebezpieczne substancje i preparaty chemiczne w pierwszym kwartale tego roku były przyczyną prawie 5 proc. wszystkich wypadków przy pracy, powodujących uraz. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), najwięcej osób zostało poszkodowanych w wyniku zderzenia z lub uderzenia w nieruchomy obiekt (35 proc.). Przyczyną 60 proc. zdarzeń było nieprawidłowe zachowanie pracownika.

— W ostatnich latach nastąpił ogromny postęp w dziedzinie zabezpieczeń maszyn i urządzeń, wzrosła też świadomość pracodawców, ale nie zwalnia nas to z nieustannej edukacji pracowników i przypominania im zasad bezpiecznej pracy — mówi Paweł Pawlik, kierownik Działu BHP w DHL Parcel, członek Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Członkowie koalicji twierdzą zarazem, że w parze z uświadamianiem i uwrażliwianiem na przestrzeganie zasad bhp powinno iść przekazywanie umiejętności udzielenia pierwszej pomocy. Statystyki CBOS pokazują, że tylko 67 proc. Polaków to potrafi.

— Badania pokazują, że bardzo często nieudzielenie pierwszej pomocy jest skutkiem niewiedzy i niepewności. Krótkie sesje w trakcie standardowego szkolenia bhp lub kursu na prawo jazdy nie wystarczają. Dlatego zorganizowaliśmy u nas specjalny program „Z kurierem bezpiecznie”. Udział nie jest obowiązkowy, a przeszkoliliśmy już prawie 100 osób — mówi Paweł Pawlik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu