Pierwsza rosyjska firma wychodzi z Ukrainy

opublikowano: 19-03-2014, 08:49

Jeden z rosyjskich potentatów handlu detalicznego, X5 Retail Group zdecydował się sprzedać swoje sklepy na Ukrainie, informuje Reuters.

Nabywcą aktywów jest lokalny rywal Varus, zaś wartość transakcji szacuje się na 5 do 10 mln USD, wynika z materiału opublikowanego przez ukraińską gazetę Capital.
X5 to pierwsza rosyjska spółka, która postanowiła wyjść z Ukrainy po aneksji Krymu przez Moskwę.

Sklep sieci Perekrestok należącej do X5 Retail Group (fot. Bloomberg)
Sklep sieci Perekrestok należącej do X5 Retail Group (fot. Bloomberg)
None
None

Varus przejmie prawa dzierżawy do 12 sklepów Perekryostok zlokalizowanych w Kijowie i okolicach. 

X5, która jest drugim pod względem wielkości detalistą w Rosji i wchodzi w skład Alfa Group, należącej do  imperium miliardera Michaiła Fridmana, pojawiła się na Ukrainę w 2005 r. poprzez przejęcie lokalnej sieci franczyzowej holenderskiego detalisty spożywczego Spar. Nie udało się jej jednak zawojować rynku i znacząco zwiększyć swojej obecności.

Według sprawozdania X5 za ubiegły rok, udział jej ukraińskiego biznesu w przychodach spółki jest znikomy biorąc pod uwagę, że ukraińskie sklepy to kropla w morzu sieci potentata, liczącej 4544 placówki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane