Czytasz dzięki

Pierwsza udana sesja na giełdzie zbożowej

opublikowano: 27-05-2020, 16:11

Niemal dwa tygodnie po pierwszych transakcjach aukcyjnych, rynek rolny GPW zanotował pierwszy obrót sesyjny.

Magazyn państwowego Elewarru w Bartoszycach, opodal Lidzbarka Warmińskiego, będzie tym który obsłuży pierwsze transakcje sesyjne zawarte na platformie żywnościowej warszawskiej giełdy. Doszło do nich w środę 27 maja 2020 r. Właściciela zmieniło 500 ton pszenicy. Cena wyniosła 831 zł za tonę. Wartość obrotu osiągnęła więc 415,5 tys. zł.

Do zmiany właściciela zboża doszło podczas fixingu. W typowych transakcjach sesyjnych nikt się jeszcze na to nie zdecydował. Niemniej jest to pierwsza sesja, na której w ogóle doszło do transakcji.

Niemal dwa tygodnie wcześniej – 14 maja 2020 r. – pierwsze transakcje zostały zawarte w systemie aukcyjnym, co oznacza, że sprzedający ustalił na wstępie cenę minimalną, a kupić zboże mogli tylko ci, którzy zaoferowali stawki równe lub wyższe cenie sprzedającego. Właściciela zmieniło 250 ton.

W założeniu system aukcyjny miał być dodatkiem do handlu sesyjnego. Aukcję mogą zainicjować wyłącznie sprzedający i to wystawiając na sprzedaż nie mniej niż 250 ton zboża. Można je jednak kupować po 25 ton. To minimalna jednostka transakcyjna jaką operuje się na rynku rolnym grupy GPW. Każda transakcja musi opiewać na 25 ton lub ich wielokrotność. Tak jest również w handlu sesyjnym, choć tam sprzedający mogą oferować mniej niż 250 ton.

Rynek rolny prowadzi Towarowa Giełda Energii, spółka zależna GPW. Formalnie handel na platformie zbożowej rozpoczął się w połowie marca. Do maja nie zawierano jednak żadnych transakcji. Sesje odbywają się w środy. Termin aukcji wyznacza sprzedający.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane