Pierwsze szkody już są odczuwalne

opublikowano: 07-07-2014, 00:00

Władza na podsłuchu

Do wakacyjnej przerwy parlamentu zgiełk na szczytach władzy po podsłuchach nie ucichnie. Kolejny ciężki tydzień koalicja rządowa przetrwa, ale wyjdzie z niego już nie taka sama. Odczuwalne także jest osłabienie Polski na arenie międzynarodowej — w tragicznym konflikcie na pograniczu Ukrainy z Rosją straciliśmy wszelką inicjatywność i moc. Jeżeli trzymający klucze Władimir Putin w ogóle z kimś z UE chce jeszcze rozmawiać, to wyłącznie z Niemcami i Francją (patrz Wektory).

Zobacz także
Jean-Claude Juncker (FOT. Bloomberg)
Jean-Claude Juncker (FOT. Bloomberg)
None
None

Radykalnie maleją także szanse na rzeczywiście ważny polski fotel w Komisji Europejskiej (KE). Jej nowy przewodniczący Jean-Claude Juncker zostanie 15 lipca zatwierdzony przez Parlament Europejski, a 16 lipca na dodatkowym szczycie Rady Europejskiej (RE) przeprowadzi podział najważniejszych tek. Coraz więcej wskazuje, że socjaliści jednak wezmą stanowisko wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych i bezpieczeństwa.

41-letnia włoska minister spraw zagranicznych Federica Mogherini jest kompletną nowicjuszką, ale udaje się do Kijowa i Moskwy, wykorzystując objęcie przez Włochy prezydencji w Radzie UE. Można ubolewać nad przewagą polityczno-płciowych parytetów nad meritum, ale takie są reguły unijnych gierek. Chadecja tym chętniej na taką obsadę szefostwa dyplomacji przystanie, że wtedy utrzyma niezrównanie ważniejsze przewodnictwo szczytów RE.

Ambitne plany Radosława Sikorskiego i zarazem Donalda Tuska polegną jednak nie tylko w starciu z parytetami. Podczas warszawskich obchodów amerykańskiego Dnia Niepodległości pierwszy raz w dziejach na piknik u ambasadora pofatygował się osobiście prezydent RP, aby klajstrować wobec Wielkiego Brata obciach po opublikowaniu równie fatalnych co szczerych wypowiedzi urzędującego ministra spraw zagranicznych, który ze wstydu oczywiście nie był obecny…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane