Pierwszy certyfikat WELL w Polsce przyznany

opublikowano: 01-10-2018, 22:00

Przestrzeń biurowa firmy BuroHappold w Warszawie otrzymała certyfikat WELL

O certyfikat WELL, potwierdzający pozytywne oddziaływanie przestrzeni biurowej na zdrowie i samopoczucie ludzi, ubiegają się w Polsce m.in. budynki Spark (Skanska) i Varso (HB Reavis). Tymczasem 1 października 2018 r. wyprzedziło je pojedyncze biuro — siedziba firmy projektowej BuroHappold na 6. piętrze wieżowca Spektrum Tower w centrum Warszawy.

Certyfikacja WELL umożliwia audyt budynków, w tym dopiero powstających, a nawet znajdujących się w fazie projektowej. Ocena może też dotyczyć wyłącznie konkretnej przestrzeni w obiekcie — właśnie tak, jak miało to miejsce w przypadku biura BuroHappold Polska wyróżnionego certyfikatem WELL na poziomie Gold.

Siedziba BuroHappold Polska została oceniona w siedmiu głównych kategoriach, obejmujących zagadnienia takie jak: powietrze, woda, światło, odżywanie, kondycja fizyczna, komfort i umysł. Przyznanie certyfikatu WELL Gold poprzedziły rygorystyczne testy i ewaluacja końcowa przeprowadzona przez Green Business Certification Inc. — zewnętrzną jednostkę certyfikującą WELL.

— BuroHappold kładzie nacisk na zapewnienie rozwiązań zorientowanych na użytkowników końcowych. Nasza warszawska siedziba jest znakomitym przykładem, jak efektywne i zdrowe może być biuro zorganizowane w formule tzw. open-plan. Dowodem zadowolenia naszych pracowników są wyniki badań, które przeprowadziliśmy wkrótce po rozpoczęciu pracy w biurze w nowej odsłonie — mówi Ian Booth, partner w BuroHappold Engineering.

Dzięki przemyślanym podziałom przestrzeni, w tym jasnym wydzieleniu miejsc do spotkań i pracy w skupieniu, pomieszczeń socjalnych oraz stanowisk z dużym sprzętem biurowym, a także starannie dobranym materiałom wykończeniowym, w biurze jest cicho, mimo że pracuje tu ponad 130 osób. Ograniczenie hałasu docenia 66 proc. pracowników BuroHappold w Warszawie, co jest wynikiem o 7 proc. lepszym od europejskiej wartości referencyjnej. Z kolei aż 85 proc. pracowników firmy wyraża zadowolenie z jakości oświetlenia (średnia w Europie to 78 proc.), na co wpływ ma m.in. ustawienie biurek w odległości nie większej niż 7 metrów od okien oraz wykorzystanie oświetlenia LED o regulowanym płynnie natężeniu, które można osobno zaprogramować dla każdego stanowiska roboczego. W pochmurne dni dodatkowe odbicie naturalnego światła zapewnia podwieszany sufit, a przy zbyt słonecznej pogodzie pracownicy mogą korzystać z indywidualnie sterowanych żaluzji i rolet.

Powietrze w biurze — dzięki czujnikom dwutlenku węgla i systemowi dynamicznego rozdziału — kierowane jest zawsze tam, gdzie w danej chwili przebywa najwięcej osób. Wpływające na jakość powietrza materiały wykończeniowe, które zastosowano w biurze, cechują się zerową bądź niską emisyjnością substancji szkodliwych tzw. LZO. Z kolei komfort termiczny zapewnia system klimatyzacji umożliwiający indywidualną kontrolę temperatury w kilkudziesięciu strefach biura. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy