CD Projekt: ostrożnie z wnioskami ws. premiery Cyberpunka

opublikowano: 03-10-2018, 22:00
aktualizacja: 04-10-2018, 12:21

CD Projekt podpisał umowę dystrybucyjną gry „Cyberpunk 2077”. To zrodziło nadzieję, że premiera będzie wcześniej niż zakładał rynek.

CD Projekt podpisał w środę umowę z Warner Bros Interactive Entertainment, na mocy której będzie dystrybutorem gry „Cyberpunk 2077”, czyli największej dotychczasowej produkcji polskiej spółki, na terenie Ameryki Północnej. Z Warner Bros CD Projekt współpracował już przy dwóch ostatnich „Wiedźminach”.

— Obie premiery były bardzo udane, więc jestem przekonany, że nowy etap współpracy przyniesie kolejne sukcesy obu stronom. Liczę, że razem dokonamy wspaniałych rzeczy — mówi Michał Nowakowski, członek zarządu CD Projektu.

Wybór Warner Bros nie jest zaskoczeniem biorąc pod uwagę historię współpracy obu firm.

— Relacja jest długookresowa i być może dzięki temu spółce udało się wynegocjować lepsze warunki. Na pewno pojawią się kolejni dystrybutorzy. Poprzednio spółka współpracowała dodatkowo z Namco Bandai na Europę oraz innymi — mówi Michał Czerwiński, analityk Santander BM.

Informacja o pierwszej umowie dystrybucyjnej rzuca jednak nowe światło na najbardziej wyczekiwaną przez graczy i inwestorów informację, czyli datę premiery gry. Konsens oczekiwań w sprawie premiery jakiś czas temu zaczął się przesuwać na 2020 r.

— W przypadku „Wiedźmina 3” umowa z Warnerem była podpisana w lipcu 2013 r. Wówczas premiera gry planowana była pod koniec 2014 r. Umowa z Namco była z kolei podpisana w październiku. Premiera „Wiedźmina 3” była następnie przesunięta najpierw na luty, a następnie na maj 2015 r. Przez analogię teraz wydaje mi się, że „Cyberpunka” można się spodziewać pod koniec 2019 r., ewentualnie na początku 2020 r. — mówi analityk Santander BM.

W ocenie Adama Kicińskiego, prezesa CD projektu trudno precyzyjnie określić jaki jest minimalny okres pomiędzy podpisaniem umowy o dystrybucji gry a jej premierą. 

- To wypadkowa wielu czynników w szczególności złożoności działań zaplanowanych na danym rynku i jego wielkości – mówi.

Przestrzega jednocześnie przed wyciąganiem pochopnych wniosków z harmonogramy umów i premiery przy poprzednich premierach.

 - W przypadku Wiedźmina 3: Dziki Gon umowę z Warner Bros. podpisaliśmy w lipcu 2013 r. a grę wydaliśmy w maju 2015 r. Nie wyciągałbym jednak z tego wniosków, jeśli chodzi o potencjalną datę premiery Cyberpunka 2077. Wiedźmin 3 i Cyberpunk 2077 to dwa zupełnie różne projekty o własnej ścieżce wydawniczej – mówi Adam Kiciński.

Przed kilkoma dniami na Twitterze tureckiej firmy Bilko, współpracującej w przeszłości z CD Projektem, pojawiła się informacja, że „Cyberpunk 2077” będzie miał premierę w przyszłym roku. Jednak szybko została usunięta.

W ocenie Michała Czerwińskiego CD Projekt zakomunikuje datę premiery w ostatniej chwili, żeby się nie narażać na ryzyko konieczności przesunięcia. W jego ocenie w okresie po premierze sprzedaż pudełkowa może stanowić ok. 50 proc. całości sprzedaży. Potem jej udział będzie spadał na rzecz dystrybucji cyfrowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu