Pierwszy gazowiec płynie przez Arktykę

opublikowano: 29-11-2012, 00:00

Tankowiec ma dotrzeć do celu na początku grudnia

Ogromny tankowiec transportujący skroplony gaz ziemny szykuje się do pierwszego w historii przewozu z wykorzystaniem tego typu statku przez Morze Arktyczne. Okręt „Ob River” opuścił w listopadzie Norwegię i popłynął na północ wzdłuż rosyjskiego wybrzeża do Japonii. Specjalnie wyposażony tankowiec ma dotrzeć do celu na początku grudnia.

Zbudowany w 2007 r. „Ob River” posiada wzmocniony kadłub i może pomieścić 150 tys. m sześc. gazu. Przez większą część drogi tankowiec będzie wspomagany przez atomowy rosyjski lodołamacz. Gazowiec ma międzynarodową 40-osobową załogę. Został wyczarterowany od greckiej spółki Dynagas przez rosyjskiego giganta paliwowego Gazprom.

Dzięki niemu możliwe jest skrócenie trasy o 40 proc. Za wykorzystaniem północnej drogi morskiej przemawiają m.in. ostatnie wyniki badań o rekordowym topnieniu lodu w Arktyce oraz spadające ceny gazu, które zmuszają Rosjan do cięcia kosztów.

Więcej na pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane