Pierwszy lider to BPH Top Ameryka

Artur Szymański
opublikowano: 14-02-2005, 00:00

Styczniowe osłabienie złotego w stosunku do dolara i euro sprawiło, że największe powody do zadowolenia mają posiadacze jednostek uczestnictwa funduszy inwestujących na zagranicznych giełdach. Zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, ponieważ amerykańska waluta umocniła się w styczniu do złotego o 3,5 proc. Dzięki temu trzy czołowe miejsca w rankingu „PB” zajęły fundusze, dla których podstawowym rynkiem inwestycyjnym są giełdy amerykańskie.

Najlepiej z nich inwestował BPH Top Ameryka, zaraz za nim ulokował się fundusz Pioneera, a trzecie miejsce zajął UniGlobal, który lokuje środki także w Niemczech, Japonii i Wielkiej Brytanii. Nieco mniej dały zarobić fundusze inwestujące na giełdach zachodnioeuropejskich. Euro w styczniu umacniało się w stosunku do złotego, ale pod koniec stycznia nastąpił zwrot i ostatecznie wspólna europejska waluta straciła 0,6 proc. To zmniejszyło nieco zyski funduszy. Najlepiej z nich wypadł DWS Top 50 Europa, którego jednostka podrożała o 0,75 proc.

Gorsze humory mają klienci funduszy lokujących kapitały na warszawskim rynku akcji. Styczniowa dekoniunktura giełdowa sprawiła, że tylko dwa fundusze zrównoważone dały minimalne zarobki swoim klientom — Citi oraz SEB1. Na „zero” wyszedł fundusz Arka Zrównoważony, zwycięzca rankingu „PB” w 2004 r. Nie zawiódł w styczniu także fundusz akcyjny tego towarzystwa. Podczas gdy główny indeks giełdowy WIG stracił 2,4 proc., Arka Akcji uchroniła klientów przed stratami. Jak widać, Piotr Przedwojski zarządzający aktywami obydwu funduszy, nieprzypadkowo zwyciężył z dużą przewagą nad konkurentami w ubiegłorocznej edycji rankingu.

Nie ma się czym pochwalić akcyjny fundusz BPH, którego jednostka uczestnictwa straciła na wartości 2,67 proc. Niewiele lepiej zaprezentowały się ING Akcji i GTFI Akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Pierwszy lider to BPH Top Ameryka