Pierwszy w historii spadek kwartalnych przychodów Huawei

opublikowano: 31-03-2021, 12:58

Amerykańskie sankcje spowodowały, że Huawei Technologies, największy chiński telekom, zanotował pierwszy raz w historii spadek kwartalnych przychodów.

Największa chińska spółka technologiczna poinformowała, że w czwartym kwartale 2020 roku jej przychody spadły o 11 proc. do 220,1 mld juanów (33,5 mld USD). W poprzednim rosły o 3,7 proc., a w drugim o 23 proc.

W całym 2020 roku Huawei zwiększyło sprzedaż o 3,8 proc. Było to możliwe dzięki rekordowym zamówieniom na stacje bazowe 5G i dużej sprzedaży smartfonów w pierwszym półroczu, co pozwoliło skompensować słabsze drugie półrocze. Ostatecznie spłka zakończyła rok zyskiem 64,6 mld juanów (9,9 mld USD) przy 891,4 mld juanów przychodów.

Miniony rok był trudny dla Huawei nie tylko z powodu pandemii, ale głównie przez sankcje wprowadzone wobec spółki przez administrację Donalda Trumpa. Uderzyły one w biznes komórkowy Huawei, a także zahamowały postępy w produkcji chipów oraz sprzętu sieci 5G. Nowa administracja Joe Bidena nie złagodziła jak dotąd stanowiska wobec spółki, co skłoniło jej władze do rozwoju biznesu w nowych obszarach, jak ochrona zdrowia i elektromobilność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane