Pietras: Szczyt UE może pomóc w kompromisie budżetowym

Polska Agencja Prasowa SA
27-10-2005, 16:33

Nieformalna dyskusja na szczycie Unii Europejskiej w Hampton Court pod Londynem może pomóc w osiągnięciu kompromisu w sprawie przyszłego budżetu Unii w grudniu - ocenił minister ds. europejskich Jarosław Pietras.

Nieformalna dyskusja na szczycie Unii Europejskiej w Hampton Court pod Londynem może pomóc w osiągnięciu kompromisu w sprawie przyszłego budżetu Unii w grudniu - ocenił minister ds. europejskich Jarosław Pietras.

Czwartkowy szczyt poświęcony jest przede wszystkim przyszłości UE, wyzwaniom ze strony globalizacji i reformie europejskiego modelu socjalnego. Na formalnym szczycie w grudniu Unia ma się zająć konkretnymi sprawami, w tym budżetem na lata 2007-2013.

Gospodarze - Brytyjczycy - zapowiedzieli, że szczyt nie przyjmie tym razem dokumentu końcowego, który zwykle zawiera konkluzje ze spotkań.   

"Ten szczyt można traktować jako przygotowanie do dyskusji w grudniu, która będzie dużo trudniejsza" - powiedział Pietras dziennikarzom w Hampton Court. Minister jest w składzie polskiej delegacji na szczyt.

Ocenia on, że obecnie szansa na porozumienie w sprawie unijnego budżetu wydaje się większa niż na początku września. "Wydaje się, że jeśli byłaby większa zgoda co do podjęcia reform (UE) w przyszłości, oznaczałoby to, że został spełniony pewien warunek, który utrudnił niektórym państwom zgodę na kompromis w czerwcu" - powiedział Pietras.

Zastrzegł jednak, że jeżeli W.Brytania zaproponuje radykalne zmiany bądź cięcia w propozycji porozumienia budżetowego, "kompromisu na pewno nie będzie".

Podstawą do dyskusji w Hampton Court są propozycje Komisji Europejskiej dotyczące sposobów sprostania wyzwaniom globalizacji i potrzebnych reform. KE proponuje m.in. ustanowienie pozabudżetowego funduszu na wparcie regionów i firm dotkniętym negatywnymi konsekwencjami globalnej konkurencji.

Pietras powiedział, że sama idea takiego funduszu nie budzi oporów Polski. "Jeśli fundusz ułatwi niektórym państwom podjęcie decyzji o kompromisie, to pomoże dojść do rozwiązań, które będą ważne także dla Polski" - ocenił.

Propozycję powołania funduszu dostosowania do globalizacji komentowano jako gest w stronę Francji, broniącej swego modelu socjalnego i wydatków na politykę rolną UE, które były kością niezgody podczas zakończonego fiaskiem szczytu budżetowego w czerwcu.

Według Pietrasa, premier Marek Belka rozmawiał z desygnowanym na nowego premiera Kazimierzem Marcinkiewiczem na temat szczytu i przekaże mu wszystkie informacje o przebiegu spotkania.

"Na tym szczycie nie stanie się nic, co by utrudniło podjęcie jakiegokolwiek stanowiska przez nowego polskiego premiera w grudniu. Obecność odchodzącego premiera Belki nie komplikuje sytuacji" - ocenił Pietras.

Anna Widzyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Pietras: Szczyt UE może pomóc w kompromisie budżetowym