Pilchowice powinny postawić na rekreację

Radosław Górecki
opublikowano: 16-10-2001, 00:00

Przez dwa dni członkowie Polskiego Stowarzyszenia Doradców Rynku Nieruchomości zastanawiali się, jak przyciągnąć inwestorów do gminy Pilchowice. Postawili na turystykę i rekreację, które mogłyby pomóc w zagospodarowaniu mało wykorzystanych terenów.

Polskie Stowarzyszenie Doradców Rynku Nieruchomości (PSDRN) było organizatorem warsztatów „Studium wykorzystania terenów gminy Pilchowice w powiecie Gliwice”. Była to pierwsza tego typu impreza zorganizowana przez to stowarzyszenie.

— Tego typu warsztaty mają z jednej strony pomóc gminie w opracowaniu koncepcji rozwoju, a z drugiej — są dla nas, doradców i pośredników, szkołą podnoszącą umiejętności — mówi Szymon Sędek, prezes PSDRN.

Przed przystąpieniem do stworzenia koncepcji wykorzystania terenów gminy Pilchowice doradcy zapoznali się z otoczeniem ekonomicznym. Poznali dane dotyczące zarówno powiatu gliwickiego, samych Gliwic, jak i sytuacji w Gliwickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Przedstawiciele władz zapoznali doradców ze słabymi i silnymi stronami swojego regionu. Za siłę regionu uważają jego lokalizację, stan środowiska i możliwość wykorzystania powiatu jako zaplecza rekreacyjnego Śląska. Szansą dla tych terenów, zdaniem władz, ma być budowa autostrady i inwestycje z tym związane. Specjalna strefa ekonomiczna ma zaś w założeniach wpływać na tworzenie nowych miejsc pracy i przyciągać inwestorów.

Na niekorzyść regionu wpływa zaś stopa bezrobocia na poziomie 14,4 proc. Poza tym władze borykają się z problemem ujemnego salda migracji, co oznacza, że więcej ludzi opuszcza powiat, niż się w nim osiedla.

Członkowie stowarzyszenia nie tylko wysłuchali suchych faktów, ale także mieli możliwość obejrzenia Gliwic i Gliwickiej SSE oraz gminy Pilchowice. Już na tym etapie wiedzieli, że nie będą mieli łatwego zadania do wykonania. Gmina Pilchowice nie wyróżnia się niczym szczególnym, nie jest bogata i ma słabo rozwiniętą infrastrukturę. Doradcy obejrzeli kilka dużych terenów, które przeznaczone są na sprzedaż. Jak informuje Wilhelm Krywalski, wójt gminy Pilchowice, ceny gruntów kształtują się od 15 do 40 zł za mkw. Średnia cena gruntów wynosi 20-25 zł za mkw.

Władze gminy przedstawiły doradcom wstępną strategię rozwoju. Za najważniejsze punkty uznano rozwój infrastruktury technicznej, rolnictwa i jego otoczenia oraz turystyki i rekreacji.

Po zapoznaniu się z terenami i danymi dotyczącymi gminy doradcy przystąpili do pracy. Od początku koncentrowali swoje pomysły wokół rozwoju rekreacji i turystyki. W związku z tym, że gmina nie dysponuje miejscami noclegowymi proponowano budowę hoteli o średnim standardzie, które mogłyby przyciągnąć mieszkańców śląskich aglomeracji. W gminie nie ma ani jezior, ani gór, są tylko lasy. Doradcy zastanawiali się nad tym, co mogłoby przyciągnąć ewentualnych turystów, czy będą to np. stosunkowo tanie w realizacji ścieżki rowerowe, czy bardziej kosztowne wieże spadochronowe, czy też hale do uprawiania ekstremalnych sportów rowerowych i motocyklowych. Doradcy myśleli także o organizowaniu na terenie gminy obozów surwiwalowych czy urządzaniu zawodów w paintballu. Pojawiały się również inne koncepcje, np. budowa domów spokojnej starości.

— W końcu doradcy uznali, że gmina powinna wykorzystać kolejkę wąskotorową znajdującą się na jej terenie, a także postawić na promocję. Podkreślili, że trzeba znaleźć inwestora, który wybudowałby halę dla sportów rowerowych oraz wspomógł rozwijanie zaplecza gastronomicznego i bazy hotelowej. Część zaś terenów gminy można przeznaczyć na rozwój budownictwa rezydencjalnego, tworząc w gminie „sypialnię” dla Gliwic — informuje Witold Czapla, współwłaściciel agencji nieruchomości Nitka i Czapla z Gliwic.

Wilhelm Krywalski uznał pomysły doradców za atrakcyjne.

— Myślę, że ewentualny inwestor, jeśli zagwarantowałby tworzenie miejsc pracy, mógłby liczyć na zwolnienia z podatku od nieruchomości — zapewnia wójt gminy Pilchowice.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Pilchowice powinny postawić na rekreację