Pimco: Nie ma zagrożenia

W horyzoncie 6-12 miesięcy przed globalną gospodarką nie widać ryzyka recesji, ocenia towarzystwo Pimco.

Czwartkowy spadek indeksu S&P500 o 2,5 proc. był największy od sześciu tygodni, a ogłoszenie przez Donalda Trumpa ceł na import z Chin było tylko pretekstem do wyprzedaży. Oprócz zagrożenia wojną handlową w przypadku twardego odwetu ze strony Państwa Środka inwestorów niepokoić może cały szereg czynników zagrażających bliskiemu ideałowi środowisku dla giełdowej hossy. Wskaźnik wyprzedzający koniunktury w przemyśle strefy euro PMI wypadł najsłabiej od 14 miesięcy, a obliczany przez Citigroup globalny indeks niespodzianek ekonomicznych zniżkował do najniższego poziomu od sierpnia. Będące w ostatnich miesiącach lokomotywą rynku spółki technologiczne znalazły się w odwrocie, po informacjach o udostępnieniu przez Facebook danych o użytkownikach firmie powiązanej z kampanią Donalda Trumpa. Do tego Fed podniósł stopy, a prawnik Donalda Trumpa do spraw afery rosyjskiej zrezygnował. Mimo to, zdaniem towarzystwa Pimco, które zarządza jednymi z największych portfeli obligacyjnychna świecie, bliskie ideałowi środowisko do inwestowania w akcje nie jest jeszcze zagrożone. Wszystko przez brak sygnałów zapowiadających globalną recesję w okresie 6-12 tygodni. „Równomierne w skali globu ożywienie, które wrzuciło w ubiegłym roku wyższy bieg, prawie na pewno wejdzie w czerwcu w swój dziesiąty rok trwania. Nadal korzystne warunki finansowania oraz stymulacja fiskalna sugerują, że pogłoski o śmierci idealnego środowiska dla akcji są przesadzone” — napisali w czwartkowym raporcie specjaliści Pimco.

Zobacz więcej

PIMCO

Bloomberg

Autorzy publikacji podnieśli tegoroczne prognozy wzrostu m.in. USA, strefy euro oraz Chin, a ich zdaniem banki centralne będą musiały utrzymać dość niskie stopy ze względu na wysokie zadłużenie oraz powolny wzrost produktywności. Recesji w globalnej gospodarce można spodziewać się w okresie 3-5 lat, prognozują. Wśród rynków akcji jako atrakcyjny wyróżnili japoński, ze względu na niskie wyceny i prognozy silnego wzrostu zysków. Utrzymujący się wzrost gospodarczy powinien wspierać złoto i metale bazowe. Bliskie wyczerpania potencjału wzrostowego są natomiast amerykańskie akcje, a pod presją sprzedających powinny utrzymać się obligacje rządu w Waszyngtonie, zapowiada Pimco.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu