Pioneer wykorzystał wrzesień

Artur Szymański
opublikowano: 06-10-2006, 00:00

Wrzesień poprawił nastroje klientów funduszy inwestycyjnych. Okazało się, że sierpniowe ochłodzenie koniunktury na giełdzie było krótkim epizodem. Wycena jednostek funduszy wróciła do trendu wzrostowego dzięki spółkom o średniej i małej ka- pitalizacji. Giganci GPW prze- ważnie tracili na wartości. Indeksy MIDWIG i WIRR zyskały w ubiegłym miesiącu odpowiednio 10,14 oraz 9,24 proc., podczas gdy WIG20 zniżkował o 1,44 proc.

Tylko dwa fundusze z 50 uwzględnianych w rankingu „Pulsu Biznesu” zanotowały ujemne stopy zwrotu z wrześniowych inwestycji — to PZU Nowa Europa i DWS Akcji. Średni zysk funduszy akcyjnych wyniósł 2,54 proc., a mieszanych 1,24 proc. Największe powody do zadowolenia mają posiadacze jednostek funduszy zobligowanych do inwestycji w akcje giełdowych średniaków oraz spółek o małej kapitalizacji. Te znalazły się na podium.

Najwyższy zarobek 9,13 proc. osiągnął we wrześniu fundusz Pioneer Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego. Otrzymał 3 pkt w naszym rankingu i awansował ze środka tabeli na pozycję szóstą. Minimalnie niższą stopę zwrotu +8,86 proc. osiągnął lider naszego zestawienia — DWS Top 25 Małych Spółek. Trzecią pozycję we wrześniu wywalczył ING Średnich i Małych Spółek, zajmujący drugą lokatę w rankingu „PB”. Obydwa fundusze umocniły się na czołowych miejscach, ale ich przewaga nad funduszami Fortis Akcji, Citi Akcji i Skarbiec Akcja nie jest na tyle duża, by można już dziś przesądzać, kto zostanie zwycięzcą piątej edycji rankingu „PB”. Bardziej czytelna sytuacja jest w grupie funduszy mieszanych. Zdecydowanie prowadzi Lukas Dynamiczny Polski, którego aktywami zarządzają specjaliści z BZ WBK AM, odpowiadający również za zwycięstwa funduszy Arka w poprzednich edycjach rankingu. We wrześniu Lukas zarobił 2 pkt rankingowe (stopa zwrotu +3,1 proc.). Po dziewięciu miesiącach lider ma już 14 pkt i ogromną przewagę nad konkurentami. Najwyższy zysk we wrześniu przyniósł kolejny fundusz spod szyldu najstarszego na rynku towarzystwa. Pioneer Zrównoważony Rynku Amerykańskiego zarobił dla klientów 3,48 proc., dzięki dobrej koniunkturze na Wall Street oraz umocnieniu dolara do złotego o 1,77 proc.

Pozycje funduszy w rankingu „PB” pokrywają się z kolejnością pod względem wypracowanej stopy zwrotu po trzech kwartałach. Imponujące zyski przyniósł DWS Top 25 Małych Spółek. Klienci tego funduszu od początku roku wzbogacili się aż o 64 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu