Pioneer znika z rynku

opublikowano: 19-02-2018, 22:00

Po zmianach właścicielskich nadszedł czas na zmianę szyldu — w nazwie ostanie się tylko Pekao.

Fundusze powiernicze Pioneer na początku lat 90. XX wieku były prekursorami zbiorowego inwestowania, ale po zmianach własnościowych, które nastąpiły w ubiegłym roku, stało się jasne, że marka zniknie z rynku. W lipcu 1992 r. Pioneer Pierwsze Polskie Towarzystwo Funduszy Powierniczych, przy współpracy z Bankiem Pekao, uruchomiło pierwszy w kraju fundusz inwestycyjny — Pierwszy Polski Fundusz Powierniczy Pioneer, który obecnie nosi nazwę Pioneer Zrównoważony.

Krzysztof Lewandowski
Zobacz więcej

Krzysztof Lewandowski Fot. ARC

— W grudniu 2017 r. Bank Pekao stał się jedynym akcjonariuszem Pioneer Pekao Investment Management, a tym samym — pośrednio — wyłącznym właścicielem Pioneer Pekao Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych — mówi Krzysztof Lewandowski, prezes towarzystwa, którego aktywa netto na koniec stycznia 2018 r. wynosiły 18,6 mld zł.

Daje to drugą pozycję w Polsce w grupie funduszy rynku kapitałowego (czyli z wyłączeniem sekurytyzacyjnych, nieruchomości oraz aktywów niepublicznych). Na początku dekady Pioneer Pekao TFI było liderem z aktywami o wartości 17 mld zł, obecnie o 7,6 mld zł więcej pod zarządzaniem ma PKO TFI. Wraz ze zmianą nazwy towarzystwa zmienią się nazwyposzczególnych funduszy, których w ofercie jest ponad 30, nazwy wyspecjalizowanych programów inwestycyjnych, usług i systemów. W warstwie wizualnej dotychczasowy motyw marynistyczny zostanie zastąpiony żubrem z logo Banku Pekao.

— Zmiana nazwy towarzystwa i funduszy nie wpłyną na dotychczasowe zasady uczestnictwa w naszych funduszach i programach inwestycyjnych. Funduszami Pekao będzie zarządzał wciąż ten sam zespół — podkreśla Krzysztof Lewandowski.© Ⓟ

18 mld zł Takie są aktywa netto funduszy Pekao TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu