Pionier inwestycji zagranicznych

DI
opublikowano: 08-12-2020, 20:00

Ciech – to zdobywca nagrody głównej w kategorii Pionier inwestycji zagranicznych. Wyróżnienie trafiło do firmy Mercator Medical.

Nagroda główna: Ciech Grupa

Ciech jest wiodącym producentem i sprzedawcą sody, soli, krzemianów i środków ochrony roślin. Historia firmy oddaje 70-letnią historię naszej gospodarki. Powstała w 1945 r. jako jedna z tzw. central handlu zagranicznego w PRL. W latach 70. realizowała blisko 95 proc. polskiego eksportu produktów chemicznych, a na przełomie lat 80. i 90. Ciech był monopolistą dostaw ropy naftowej do polskich rafinerii. W czasie transformacji firma zmieniła charakter działania, podjęła budowę rynkowego przedsiębiorstwa i grupy kapitałowej, skupiającej kolejnych producentów, takich jak Vitrosilicon, Fosfory, Soda Mątwy i Janikosoda, Boruta Kolor, Organika-Sarzyna.

Dawid Jakubowicz, prezes spółki Ciech

W 2005 r. Ciech zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Pierwsza zagraniczna spółka nabyta przez Ciech – co miało miejsce w 2005 r. – to rumuńska fabryka sody Govora, następnie w 2007 r. firma przejęła Sodawerk Stassfurt, niemieckiego producenta sody. Wkrótce, m.in. na skutek inwestycji w tzw. opcje walutowe, firma utraciła płynność finansową. Intensywna restrukturyzacja przyniosła rezultaty – w 2014 r. Ciech pozyskał większościowego inwestora w postaci Kulczyk Investments, a od 2016 r. spółka notowana jest na giełdzie we Frankfurcie.

Ekspansja zagraniczna pozostała ważnym elementem strategii również po zmianie właściciela. W 2018 r. Ciech rozpoczął projekt budowy warzelni soli w Niemczech (łączna wartość inwestycji to ponad 500 mln zł) i kupił hiszpańskiego dostawcę środków ochrony roślin, spółkę Proplan. Jednocześnie trwały prace nad budową nowej linii do produkcji sody oczyszczonej, stosowanej m.in. w farmacji. Wartość zakończonej w 2019 r. inwestycji to blisko 100 mln zł. W 2019 r wielkość inwestycji w Hiszpanii i Niemczech wyniosła łącznie 203 mln zł, przy przychodach całej Grupy na poziomie 3,5 mld zł.

– Nasza duża aktywność inwestycyjna poza Polską to z jednej strony ważny element realizacji strategii Grupy, z drugiej odzwierciedlenie globalnego charakteru spółki Ciech i obecności na wszystkich kontynentach. Aktywność ta przybiera różne formy – w Stassfurcie wybudowaliśmy nową kompletną linię produkcyjną do wytwarzania sody oczyszczonej o najwyższej jakości do zastosowań farmaceutycznych. W Hiszpanii kupiliśmy spółkę Proplan, dysponującą dużym potencjałem R&D w dziedzinie środków ochrony roślin i otwierającą Grupie wejście na rynki południa Europy, Afryki czy Ameryki Południowej – podkreśla Dawid Jakubowicz, prezes spółki Ciech.

Obecnie Ciech zbliża się do finalizacji flagowej – jak mówi o niej sam prezes – flagowej inwestycji, czyli wspomnianej budowy warzelni w Niemczech.

– Wprowadzi nas ona do ekstraligi producentów soli warzonej i pozwoli konkurować na rynkach Europy Zachodniej – zaznacza Dawid Jakubowicz.

Wyróżnienie: Mercator Medical

Mercator Medical jest producentem rękawic medycznych i dystrybutorem materiałów medycznych jednorazowego użytku. Sprzedaje swoje produkty do blisko 70 krajów, a jako dystrybutor działa na rynkach Europy i w Rosji. Buduje zakłady produkcyjne w Tajlandii. Wielkość eksportu spółki w 2019 r. wyniosła 14,2 mln zł, przy całkowitych przychodach w wysokości 540,3 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane