Pionier prywatnego handlu gazem powraca do gry

ABT
20-03-2012, 00:00

Andrzej Brzozowski chce przełamać monopol PGNiG i zbudować prywatny magazyn gazu.

Ciągnie wilka do lasu. To powiedzenie pasuje jak ulał do Andrzeja Brzozowskiego, który na początku tego stulecia zbudował 100 km sieci gazowych w woj.: opolskim, świętokrzyskim i lubelskim. Pionier prywatnego handlu w grudniu 2006 r. sprzedał biznes (Zakład Projektowania Usług Teletechnicznych) niemieckiej firmie EWE Energia. Umówił się z kupującym, że przez trzy lata nie będzie obracać błękitnym paliwem. Minęło sześć lat, a Andrzej Brzozowski wraca do gazowego biznesu.

Wzorem PGNiG

Jego spółka — Zakład Projektowania i Usług Technicznych A. i M. Brzozowscy (ZPiUT A. i M. Brzozowscy) — złożyła w Ministerstwie Środowiska wniosek o koncesję na możliwość magazynowania gazu w wyeksploatowanym już przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) złożu gazu Henrykowice w okolicach Milicza. Obecnie jedynym właścicielem gazowych magazynów jest właśnie PGNiG. Inne firmy, jeśli chcą rozwijać handel gazem, muszą korzystać z jego usług.

— Mamy już zgodę ministerstwa na utworzenie magazynu gazu. Mamy też decyzję środowiskową. Jednostronnie podpisałem również umowę na użytkowanie górnicze terenu. Czekamy na podpis ministra środowiska — mówi Andrzej Brzozowski. Magazyn będzie mógł zgromadzić co najmniej 100 mln m sześc. paliwa. Firma wyda 200 mln zł na infrastrukturę.

— Liczymy na unijne fundusze. Skoro PGNiG uzyskuje je na rozbudowę własnych magazynów, również prywatny podmiot powinien mieć taką możliwość. Jeśli ich nie otrzymamy, pozostaje finansowanie komercyjne lub współpraca z inwestorem — podkreśla Andrzej Brzozowski.

Magazyn jest potrzebny, by zgodnie z prawem importować błękitne paliwo. Firma Brzozowscy zamierza bowiem budować małe elektrociepłownie zasilane gazem o mocy do 10 MW. Ile? Inwestor nie podaje precyzyjnych liczb: mówi, że od kilkunastu do kilkudziesięciu. Koszt realizacji jednego projektu to 20-60 mln zł. Spółka zamierza finansować je z funduszy własnych, kredytem i z pomocą partnerów biznesowych.

— Rozważamy też partnerstwo publiczno–prywatne. To ambitne plany, ale mierzymy wysoko. Zamierzamy sprowadzać gaz do Polski do naszych elektrociepłowni oraz do zewnętrznych klientów. Magazyn gazu umożliwi nam import 1,2 mld m sześc. paliwa — mówi Andrzej Brzozowski.

Tyle rocznie zużywa duży zakład chemiczny. Pierwsza elektrociepłownia firmy Brzozowscy może powstać jeszcze w tym roku.

— Jeśli uda nam się porozumieć z Gaz-Systemem w sprawie budowy przyłącza gazowego. Jeśli nie, to dopiero będzie gotowa na sezon 2013–14. Pozwolenie na budowę już mamy. Inwestycję zrealizuje spółka celowa, w której jesteśmy większościowym udziałowcem. Pozostałymi są polskie przedsiębiorstwa — mówi Andrzej Brzozowski.

Rozmowy w toku

Gaz-System przedstawił spółce możliwość budowy przyłącza w ciągu 15 miesięcy za 1,5 mln zł. Konieczny będzie przetarg.

— Jeśli wykonamy je sami, skrócimy czas realizacji inwestycji do pięciu miesięcy i jej koszt do 500 tys. zł. Pracujemy z Gaz-Systemem nad kompromisowym rozwiązaniem — mówi Andrzej Brzozowski.

Przed inwestorem prawna przeprawa.

— W marcu 2011 r. Gaz-System otrzymał pismo z ZPiUT A. i M. Brzozowscy, w którym wyrażono wolę wykonania projektu — niezgodnie z wydanymi przez operatora warunkami. Zgodnie z prawem energetycznym przyłączenia do sieci przesyłowej realizuje operator systemu przesyłowego. W przypadku ZPiUT A. i M. Brzozowscy do podpisania umowy o przyłączenie konieczne są również koncesja na dystrybucję oraz aktualne dokumenty (KRS, NIP), których firma nam nie przekazała — mówi Małgorzata Polkowska z Gaz-Systemu.

Firma Andrzeja Brzozowskiego ma koncesję na obrót gazem w Polsce oraz promesę koncesji na dystrybucję paliw gazowych. Obejmuje pięć gmin w woj. świętokrzyskim i jedną w opolskim. By zrealizować wszystkie plany, firma będzie musiała jeszcze uzyskać koncesję Urzędu Regulacji Energetyki na obrót gazem z zagranicą.

— Zanim to nastąpi, gaz do elektrociepłowni będziemy kupować od PGNiG — mówi Andrzej Brzozowski.

Konferencje pb.pl

Rozwiązaniom zawartym w projekcie ustawy dla branży gazowej, których celem jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego i stymulowanie konkurencyjności, jest poświęcona konferencja „Nowe prawo gazowe”, która odbędzie się 28-29 marca w Warszawie. Szczegółowe informacje: konferencje.pb.pl, tel.: 22/333 97.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pionier prywatnego handlu gazem powraca do gry