Piotr Mazurkiewicz z głową w chmurze

Oxycom chwali się nowatorskim pomysłem na sprzedaż oprogramowania. Kapitału poszuka na giełdzie.

Piotr Mazurkiewicz, który w latach 2008-09 był prezesem Telefonii Dialog, a wcześniej przez wiele lat kierował Hawe, wprowadza na rynek nowe rozwiązanie. Jako szef i właściciel spółki Oxycom uruchamia usługę polegającą na udostępnianiu oprogramowania. Przekonuje, że w taki sposób jeszcze nikt tego nie zrobił.

— To będzie całkowicie nowatorskie rozwiązanie. Każdą aplikację jesteśmy w stanie udostępnić abonentom z chmury — bez konieczności instalowania jej na urządzeniu klienta. To ważne zwłaszcza dla użytkowników tabletów, które mają ograniczoną pamięć i oprogramowanie, przez co nie można na nich korzystać z wielu funkcji znanych np. w laptopach. My możemy to zmienić — mówi Piotr Mazurkiewicz.

Pomysł zachwala też Bogusław Kułakowski, były wieloletni prezes Polskiej Telefonii Cyfrowej i wiceszef ds. technologicznych grupy ITI, z którym konsultował się właściciel Oxycomu.

— Dzięki dostępowi do oprogramowania z chmury można z niego korzystać na relatywnie tanim urządzeniu. Zamiast kupować pracownikom laptopy po 2 tys. zł, można kupić tabletypo 400 zł i korzystać z takich samych funkcji — podkreśla Bogusław Kułakowski.

Oxycom ma obecnie w portfolio około 150 aplikacji — od Worda i Excela poprzez Photoshop po AutoCad. Chce sprzedawać usługę nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

— Jesteśmy przygotowani do wejścia na rynki europejskie w tym roku. Kapitał pozyskamy z GPW, na którą chcemy wejść w czwartym kwartale — zapowiada Piotr Mazurkiewicz. Firma chwali się już pierwszymi zamówieniami, ale na dobre rusza w drugiej połowie kwietnia. Najpierw zapuka do sektora budowlanego. Specjalizacja to, zdaniem Grzegorza Bernatka, szefa działu analiz Audytela, główny atut biznesowego pomysłu eksprezesaDialogu. Słabym punktem jest duża konkurencja.

— Rynek aplikacji udostępnianych w sposób zdalny był wart w ubiegłym roku ponad 300 mln zł, a do 2016 r. wzrośnie trzykrotnie, osiągając blisko 1 mld zł. Dostawców usług „w chmurze” jest jednak bardzo wielu. Oxycom wyróżnia fakt, że sprofilował usługę pod sektor budowlany — mówi Grzegorz Bernatek.

W następnym etapie Piotr Mazurkiewicz planuje ofertę adresowaną do kancelarii prawnych. Później zamierza rozszerzyć działalność o inne branże. Chce też współpracować z integratorami systemów i operatorami telekomunikacyjnymi, którzy będą mogli wprowadzić proponowane przez Oxycom rozwiązanie do swojej oferty. Z usług firmy będą mogli korzystać również klienci indywidualni. Spółka, która zatrudnia około 80 osób, głównie inżynierów programistów, ma własne centrum magazynowania danych w Warszawie, które na początek może obsłużyć 20 tys. abonentów.

Zaproszenie na warsztaty

O tym, jak minimalizować ryzyko finansowe, prawne, jakościowe i ryzyko utraty danych w obszarze IT, dowiedzą się Państwo podczas warsztatów „Zarządzanie outsourcingiem projektów informatycznych”, które odbędą się 29-30 maja 2012 r. w Warszawie. Więcej informacji: www.konferencje.pb.pl, 22-333-97-77.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu