PiS chce utrzymania polskiej kontroli nad BOŚ

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-09-2005, 17:09

Prawo i Sprawiedliwość opowiada się za utrzymaniem polskiej kontroli nad Bankiem Ochrony Środowiska (BOŚ) - poinformowali na poniedziałkowej konferencji prasowej posłowie PiS Ludwik Dorn, Wojciech Jasiński i Marek Suski. W ich opinii, jest to jeden z warunków prowadzenia polityki ekologicznej państwa.

Prawo i Sprawiedliwość opowiada się za utrzymaniem polskiej kontroli nad Bankiem Ochrony Środowiska (BOŚ) - poinformowali na poniedziałkowej konferencji prasowej posłowie PiS Ludwik Dorn, Wojciech Jasiński i Marek Suski. W ich opinii, jest to jeden z warunków prowadzenia polityki ekologicznej państwa.

W poniedziałek minister środowiska Tomasz Podgajniak powiedział PAP, że nie wyrazi zgody na sprzedaż akcji przez fundusze ochrony środowiska. Zaznaczył, że nie było takiego wniosku ze strony funduszy. "Na pewno nie podejmę decyzji o sprzedaży akcji" - powiedział minister. Dodał, że podejmowanie takiej decyzji przed wyborami byłoby niewłaściwe.

12 września szwedzki bank SEB wezwał do sprzedaży 6 mln 955 tys. 45 akcji Banku Ochrony Środowiska, stanowiących 52,69 proc. kapitału zakładowego i głosów na WZA, po 73 zł za akcję. Zgodnie z planem, zapisy w wezwaniu rozpoczęły się 19 września i mają się zakończyć 14 października.

Posłowie poinformowali, że Komisja Nadzoru Bankowego zgodziła się, aby SEB posiadał 75 proc. akcji BOŚ. Grupa SEB (Skandinaviska Enskilden Banken AB) jest głównym udziałowcem BOŚ i posiada obecnie 47,04 proc. akcji banku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚ) ma 44,35 proc. akcji banku, a właścicielami pozostałych są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i akcjonariusze indywidualni.

Według PiS, taka fundamentalna decyzja jak zgoda Komisji w przeddzień wyborów "nosi znamiona sabotażu" i zagraża polityce ekologicznej państwa. "W imię ciągłości funkcjonowania polityki ekologicznej państwa, ta decyzja powinna być pozostawiona nowej ekipie rządzącej" - powiedział Dorn. Według niego, "groźne jest już przekroczenie 50 proc. udziałów przez SEB".

"Nie podnosimy w tej chwili sporu o udział podmiotów zagranicznych w polskim systemie bankowym, choć jako PiS uważamy, że jest za duży. BOŚ jest bankiem specyficznym, stanowi jeden z kluczowych elementów finansowania polityki ekologicznej państwa. Utrata kontroli w tym banku przez państwo polskie, przez podmioty polskie, oznacza podważenie możliwości prowadzenia przez polskie państwo dotychczasowej polityki ekologicznej, która jest dobrze oceniana. W perspektywie oznacza ewentualne trudności wywiązania się ze zobowiązań akcesyjnych" - powiedział Dorn.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

PiS zaapelował też do funduszy ochrony środowiska, aby nie odpowiadał na wezwanie SEB do sprzedaży akcji. Posłowie zwrócili się do ministra środowiska, aby ten nie wyrażał zgody na sprzedaż akcji BOŚ przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

PiS zapowiedział, że jeśli minister środowiska wyrazi zgodę na sprzedaż akcji BOŚ przez fundusze, po wyborach partia zwróci się do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie prawidłowości tej transakcji. "Jeżeli kontrola NIK wykaże nieprawidłowości, to naszym zdaniem będzie to stanowiło podstawę do stwierdzenia prawnej nieważności umowy sprzedaży" - powiedział Dorn.

Podgajniak poinformował, że wezwanie do sprzedaży akcji przez SEB jest analizowane, a wyniki analiz zostaną przekazane następnemu ministrowi ochrony środowiska. "W obecnej sytuacji przed wyborami było to ogłoszenie niefortunne i poinformowaliśmy o tym szwedzkiego partnera" - powiedział.

Jak poinformował w poniedziałek Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska, kluczowe dla wezwania do sprzedaży akcji są decyzje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i wojewódzkich funduszy, w obrocie wolnym jest mniej niż 3 proc. akcji BOŚ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane