PiS proponuje zmiany w systemie emerytalnym

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 25-10-2005, 10:10

Prawo i Sprawiedliwość proponuje zmiany w systemie emerytalnym. Zamierza ograniczyć możliwość łączenia się Otwartych Funduszy Emerytalnych oraz inwestowania za granicą.

Prawo i Sprawiedliwość proponuje zmiany w systemie emerytalnym. Zamierza ograniczyć możliwość łączenia się Otwartych Funduszy Emerytalnych oraz inwestowania za granicą.

Według Artura Zawiszy, posła PiS i promotora zmian, łączenie się funduszy oznacza osłabianie konkurencji, co obniża wysokość naszych przyszłych emerytur. Poseł tłumaczy, że duże fundusze dążą przede wszystkim do zwiększenia własnych zysków i nie przejmują się interesem przyszłych emerytów. Prawo i Sprawiedliwość chce również, by te fundusze, które nie osiągają wysokiej stopy zwrotu, nie mogły przyjmować nowych członków aż do poprawy wyników. Niechętnie odnosi się też do inwestowania pieniędzy poza granicami kraju. Obecny dopuszczalny limit inwestowania za granica wynosi 5 procent. Artur Zawisza zaznaczył, że PiS nie chce zwiększenia tego limitu. Według niego korzystniejsze są inwestycje w Polsce.

Główny ekonomista banku BPH i ekspert rynków międzynarodowych Ryszard Petru jest zdziwiony takimi ograniczeniami. Według Petru, fundusze emerytalne przymuszane do inwestowania na polskiej giełdzie sztucznie napędzają koniunkturę. Gdyby doszło do spadku na giełdzie fundusze emerytalne nie będą zabezpieczone akcjami na innych rynkach Europy. Według Petru podstawowa zasada inwestowania polega na tym, by nie chować wszystkich pieniędzy w jednym worku. Ryszard Petru ocenił, że system emerytalny w obecnym kształcie działa w miarę dobrze. Jego zdaniem PiSowskie propozycje zmian mogą oznaczać niższe stopy zwrotu dla funduszy a tym samym niższe emerytury dla przyszłych świadczeniobiorców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PiS proponuje zmiany w systemie emerytalnym