PiS umorzy długi za abonament RTV - prasa

(Marek Druś)
opublikowano: 21-12-2006, 07:39

Masz zaległości w opłacaniu abonamentu radiowo-telewizyjnego? Zostaną umorzone, jeśli zadeklarujesz, że odtąd będziesz płacić systematycznie. To pomysł PiS na zwiększenie wpływów do budżetu TVP i Polskiego Radia - informuje "Życie Warszawy".

Masz zaległości w opłacaniu abonamentu radiowo-telewizyjnego? Zostaną umorzone, jeśli zadeklarujesz, że odtąd będziesz płacić systematycznie. To pomysł PiS na zwiększenie wpływów do budżetu TVP i Polskiego Radia - informuje "Życie Warszawy".

"Wiele osób ma zaległości w opłacaniu abonamentu RTV w wysokości kilkuset złotych. To sytuacja patowa. Z jednej strony, nie zaczną opłacać abonamentu, bo gdyby się na to zdecydowały, musiałyby uregulować te spore należności. Z drugiej zaś strony  brakuje narzędzi prawnych, by te pieniądze od nich ściągnąć",  wyjaśnia poseł Marek Polak z Prawa i Sprawiedliwości.

"Moja recepta jest prosta: ogłosić amnestię dla tych, którzy zobowiążą się regularnie opłacać abonament RTV", dodaje.

Poseł wystąpił już w tej sprawie z interpelacją do premiera Jarosława Kaczyńskiego. Zapowiada, że jeśli z prawnych ekspertyz będzie wynikało, iż do wprowadzenia amnestii potrzebna jest nowelizacja ustawy abonamentowej, złoży odpowiedni projekt do laski marszałkowskiej. Szanse na jego uchwalenie byłyby spore, bo poparcie dla pomysłu posła Polaka deklarują jego partyjni koledzy.

"Każdy projekt mający na celu zwiększenie ściągalności abonamentu jest dobry", mówi dziennikowi szef Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Jan Ołdakowski (PiS).

W podobnym tonie wypowiada się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. "Godne rozważenia są wszelkie pomysły zmierzające do naprawy obecnej sytuacji", komentuje członek KRRiT Witold Kołodziejski. "Sytuacji, nie bójmy się nazwać rzeczy po imieniu - chorej. Obecnie abonament płaci 44 proc. obywateli i pięć proc. przedsiębiorstw", dodaje.

Kołodziejski przypomina, że spośród dziewięciu mln gospodarstw domowych, które zarejestrowały odbiornik radiowy lub telewizyjny, zaległości ma prawie połowa. "Jeśli te gospodarstwa zaczęłyby regularnie płacić, wpływy z tytułu abonamentu do budżetów Polskiego Radia i TVP wyniosłyby ponad 2,3 mld zł rocznie, a nie 880 mln zł jak obecnie", wylicza rozmówca "Życia Warszawy".

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane