PIT-36 od działalności „na papierze”

opublikowano: 21-09-2015, 22:00

Podatnik, który nie podjął działalności i składał roczne zeznania na druku PIT-37, musi je skorygować na innym formularzu.

Jeśli podatnik nie zlikwidował swojej firmy, to ma obowiązek składać roczne zeznania podatkowe jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Z tej powinności nie zwalnia go brak przychodów z tego źródła, brak kosztów, ani zawieszenie działalności — stwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w wydanej w tym miesiącu indywidualnej interpretacji podatkowej (nr IBPB-1-1/4511-271/15/BK). Sprawa dotyczyła podatnika, który w związku z planowaną reorganizacją zakładu pracy, zdecydował się na zarejestrowaniedziałalności gospodarczej i jej opodatkowanie według zasad ogólnych — informuje PwC (taxonline.pl).

Jednak podatnik nigdy nie podjął działalności, nie wystawił żadnego rachunku, nie odprowadzał składek. W latach, gdy działalność była zarejestrowana, składał on zeznania podatkowe na formularzu PIT-37, w którym wykazywał jedyne dochody, jak uzyskiwał, czyli wynagrodzenia z umowy o pracę. Uważał on, że PIT-37 jest wystarczający i że nie musiał składać zeznań na formularzach właściwych dla prowadzących działalność gospodarczą, czyli PIT-36. Nie musi w konsekwencji korygować tak dokonanych rozliczeń. Katowicki organ miał inne zdanie.

Wyjaśnił, że przepisy, które nakładają obowiązek składania rocznych zeznań podatkowych i wskazują właściwy dla tego obowiązku formularz nie zawierają zwolnienia z niego podatników, którzy zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej. Nie przewidują też możliwości odmiennego traktowania osób prowadzących działalność gospodarczą, które z nie uzyskały z niej dochodu podlegającego opodatkowaniu od tych, które takie dochody faktycznie uzyskały i opodatkowały. Dlatego, podatnik jest zobowiązany do skorygowania zeznań PIT-37 za lata, w których formalnie prowadził działalność. Korekty powinien dokonać na druku PIT-36. W omawianym przypadku zmiana formularza będzie neutralna podatkowo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu