Czytasz dzięki

PIT możesz złożyć już dziś

opublikowano: 15-02-2020, 09:22
aktualizacja: 16-02-2020, 09:22

Rusza akcja PIT za 2019 r. Wśród formularzy rocznych zeznań są też specjalne dla rozliczenia dochodów firm rodzinnych w spadku

Uruchom darmowy program do rozliczania PIT >>

PIT możesz złożyć już dziś
Zobacz więcej

PIT możesz złożyć już dziś

Od dziś podatnicy mogą się rozliczać z fiskusem z ubiegłorocznych dochodów. Jak co roku, akcja składania PIT potrwa do 30 kwietnia. Jak zwykle też wcześniej niż inni muszą wywiązać się z tego obowiązku osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Tym razem jednak ostatecznym terminem dla nich nie był 31 stycznia. Wydłużono go do ostatniego dnia lutego. Niemniej, ponieważ ten dzień wypada w tym roku w sobotę, ryczałtowcy mają jeszcze czas na wysłanie swoich zeznań do 2 marca. Zrobią to na formularzach o takim samym oznaczeniu, jak w poprzednich latach, czyli PIT-28. 

PIT z literą S

Po raz pierwszy do rozliczeń ryczałtowych przygotowano specjalną wersję zeznania, przeznaczonego dla przedsiębiorstw w spadku. To PIT-28S. Podobne formularze opracowano dla rozliczeń dochodów z działalności nieżyjących przedsiębiorców, opłacających podatek liniowy lub według zasad ogólnych, czyli z zastosowaniem progresywnej skali podatkowej. W pierwszym przypadku zeznanie oznaczono PIT-36LS, w drugim - PIT-36S.

PIT można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, wysłać pocztą, skorzystać z systemu e-Deklaracje albo usługi Twój e-PIT, gdzie od dziś podatnicy mogą znaleźć swoje rozliczenia przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Nie ma tam jednak zeznań osób prowadzących firmy, a wypełnione w tym miejscu PIT-28 i PIT-36 nie dotyczą zysków z biznesu, tylko przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, których podatnicy nie uzyskują z działalności gospodarczej. 

Dla kogo Twój e-PIT

Usługa Twój e-PIT jest przeznaczona dla osób uzyskujących dochody z umów o pracę, zlecenia i o dzieło. Dla nich KAS wypełniła zeznania PIT-37. Rozliczyła też przychody kapitałowe innych podatników – na formularzach PIT-38.

Uruchomienie od dziś usługi Twój e-PIT oznacza zarazem, że dzisiejsza sobota jest formalnym pierwszym dniem rozliczeń, nawet jeżeli ktoś wysłał PIT wcześniej. W takim przypadku dopiero od 15 lutego skarbówka policzy czas na zwrot nadpłaty podatnikowi, jeśli wynika ona z takiego zeznania. W przypadku PIT-ów przesłanych elektronicznie pieniądze mają być zwrócone w ciągu 45 dni, a nie w trzy miesiące.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
lub uruchom online

Polecane