Czytasz dzięki

PIT możesz złożyć już jutro

opublikowano: 13-02-2020, 22:00

Zeznania za 2019 r. warto składać elektronicznie. Wtedy skarbówka zwróci nadpłatę w 45 dni, a nie w trzy miesiące

Uruchom darmowy program do rozliczania PIT >>

W tegorocznej akcji PIT zeznania podatkowe będą sporządzane także
do rozliczeń przedsiębiorstw w spadku. Przeznaczono dla nich odrębne
formularze, których oznaczenie wyróżnia dodana litera S.
Zobacz więcej

NOWE FORMULARZE:

W tegorocznej akcji PIT zeznania podatkowe będą sporządzane także do rozliczeń przedsiębiorstw w spadku. Przeznaczono dla nich odrębne formularze, których oznaczenie wyróżnia dodana litera S.

Rusza akcja PIT za 2019 r. Roczne zeznania podatkowe można składać od soboty, 15 lutego — czyli później niż w poprzednich latach. Dotychczas podatnicy mogli rozliczać się już w styczniu. Nie zmienił się natomiast ostateczny termin wywiązania się z tego obowiązku — z jednym wyjątkiem.

Większość podatników ma jak zwykle do 30 kwietnia czas na złożenie urzędom skarbowym zeznań o dochodach uzyskanych w 2019 r. i odprowadzonych z tego tytułu zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). Jedynie osoby prowadzące działalność gospodarczą, z której rozliczają się z fiskusem w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, muszą to zrobić wcześniej. W poprzednich latach miały na to czas do końca stycznia, tym razem — do ostatniego dnia lutego. Jednak wypada on w tym roku w sobotę, dlatego ostateczny termin przedłuży się do pierwszego dnia roboczego, czyli poniedziałku 2 marca, co wynika z przepisów Ordynacji podatkowej.

PIT i sukcesja

To oznacza, że ryczałtowcy na sporządzenie swoich zeznań mają w zasadzie tylko dwa tygodnie. Nadal służy do tego PIT-28, ale też w tym roku po raz pierwszy do rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej objętych ryczałtem ewidencjonowanym przygotowano jeszcze inny formularz, czyli PIT-28S. Jest on przeznaczony dla przedsiębiorstw w spadku, czyli składany po śmierci przedsiębiorcy korzystającego z opodatkowania w zryczałtowanej formie.

Zeznanie PIT-28S sporządza — i składa urzędowi skarbowemu właściwemu dla ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego — zarządca sukcesyjny przedsiębiorstwa lub osoba wykonująca czynności zachowawcze za nieżyjącego przedsiębiorcę. Wprowadzenie tego formularza jest efektem odrębnego uregulowania w polskim prawie zasad sukcesji rodzinnych biznesów osób fizycznych, przy czym takie specjalne zeznania przygotowano nie tylko dla rozliczeń firm opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym. Podobne druki wprowadzono też dla działalności, od których opłacano PIT liniowy(z jedną stawką podatku — 19 proc.) lub według zasad ogólnych, czyli z zastosowaniem progresywnej skali podatkowej (z trzema już w zasadzie stawkami, bo do dwóch progów dochodowych opodatkowanych w wysokości 17,75 proc. i 32 proc., doszedł jeszcze przedział z daniną solidarnościową wynoszącą 4 proc. od dochodów ponad 1 mln zł). I w tych przypadkach oznaczeniem wyróżniającym formularze do wypełnienia przez zarządców sukcesyjnych jest litera S.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Nadal więc liniowy podatek należy rozliczać rocznie na zeznaniu PIT-36L, a według skali — na PIT-36, natomiast dla przedsiębiorstw w spadku przeznaczone są odpowiednio: PIT-36LS i PIT-36S. PIT można złożyć jak zwykle na różne sposoby — osobiście w urzędzie skarbowym, wysłać pocztą, skorzystać z systemu e-Deklaracje albo usługi Twój e-PIT dostępnej na stronie podatki.gov.pl, gdzie podatnicy znajdą od jutra swoje rozliczenia przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Jeśli je zaakceptują, w zasadzie nie muszą już samodzielnie ich sporządzać. Jednak mimo zapowiedzi nie ma wśród nich zeznań osób prowadzących działalność gospodarczą, aczkolwiek można tam zobaczyć również wypełnione PIT-28 i PIT-36. Nie dotyczą one jednak zysków z biznesu.

Online korzystniej

Z usługi Twój e-PIT mogą skorzystać tylko podatnicy, którzy rozliczają się na formularzu PIT-37 (czyli z dochodów z umów o pracę, zlecenia, o dzieło) lub PIT-38 (czyli z przychodów kapitałowych). Wspomniane PIT-28 lub PIT-36 KAS przygotowuje natomiast dla osób, które nie są przedsiębiorcami, ale muszą złożyć zeznania podatkowe z uwagi na uzyskiwane przez nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, rozliczanych poza działalnością gospodarczą.

Z wyjaśnień KAS wynika ponadto, że podatnikom, którzy uzyskują dochody ze stosunku pracy oraz z działalności nierejestrowanej, w usłudze Twój e–PIT będą udostępnione zeznania PIT-36. Natomiast osobom, które osiągają przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych albo podatkiem liniowym, a dodatkowo mającym dochody z umowy o pracę, przygotowano rozliczenia na formularzach PIT-37. Ze składaniem zeznań za 2019 r. w zasadzie nie trzeba było czekać do 15 lutego, bo i tak skarbówka uzna wcześniejsze rozliczenia za złożone od tej daty. Ma to jednak znaczenie finansowe. Np. jeżeli przedsiębiorca przesłał swój PIT przed tym dniem, to i tak od 15 lutego będzie liczony czas na zwrot nadpłaty podatnikowi. Natomiast na pewno opłaca się rozliczyć wszystko drogą elektroniczną, bo wtedy pieniądze maja być zwrócone w ciągu 45 dni od złożenia rocznego zeznania. W innych przypadkach — w ciągu trzech miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
lub uruchom online

Polecane