PIT od ryczałtowców do końca stycznia

opublikowano: 08-01-2013, 00:00

Już można składać roczne zeznania podatkowe za 2012 r. Najwcześniej z tego obowiązku muszą wywiązać się firmy na ryczałcie.

Prowadzący działalność gospodarczą objętą zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne mają czas do końca tego miesiąca na złożenie deklaracji podatkowych za 2012 r. Ten termin dotyczy podatników podlegających ryczałtowi od przychodów ewidencjonowanych i rozliczających się z fiskusem w formie karty podatkowej.

Ryczałt ewidencjonowany

Pierwsza z tych grup podatników składa PIT-28. Jest to zeznanie o wysokości rocznego przychodu, dokonanych odliczeń i ryczałtu należnego za miniony rok.

Dotyczy przychodów z działalności prowadzonej na własne nazwisko i w formie spółki osób fizycznych, jeśli podatnik jest wspólnikiem, oraz z najmu, podnajmu, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Podatnik na ryczałcie ewidencjonowanym odlicza też straty z lat ubiegłych, składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, ma ponadto prawo do ulg, pomniejszających przychód (np. internetowej) i podatek (np. na wychowanie dzieci).

Jeśli z nich korzysta, musi dołączyć do formularza PIT załączniki, w których wykazuje się szczegółowe wyliczenia takich odpisów. Są to takie same druki, jakie składają z zeznaniamipodatnicy, zobowiązani do rocznego rozliczenia rocznych dochodów w terminie późniejszym, bo do końca kwietnia, które nie podlegają podatkom zryczałtowanym. Ryczałtowiec, który uzyskał także dochody wymagające złożenia osobnego zeznania do 30 kwietnia 2013 r., może dokonać ulgowych odliczeń w PIT-28, jeśli z tych samych tytułów nie uwzględnia ich w rozliczeniu podatku dochodowego niemającego formy zryczałtowanej.

Karta podatkowa

Osoby na karcie podatkowej składają natomiast deklarację o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w trakcie minionego roku podatkowego. To jednostronicowy druk PIT-16A. Składki podaje się dla poszczególnych miesięcy. Wzory druków obowiązujących w rozliczeniach za 2012 r. są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.finanse.mf.gov.pl). Można z niej także przejść do systemu e-Deklaracje i rozliczyć się przez internet. PIT wraz z załącznikami wysyła się drogą elektroniczną bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Resort przypomina, że dowodem złożenia zeznania w tej formie jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego czy potwierdzeniem złożenia deklaracji w urzędzie skarbowym. W przypadku popełnienia błędu w formularzu w ten sam sposób składa się również korektę tych deklaracji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu