Czytasz dzięki

PIT od ryczałtowców do końca stycznia

opublikowano: 08-01-2013, 00:00

Już można składać roczne zeznania podatkowe za 2012 r. Najwcześniej z tego obowiązku muszą wywiązać się firmy na ryczałcie.

Prowadzący działalność gospodarczą objętą zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne mają czas do końca tego miesiąca na złożenie deklaracji podatkowych za 2012 r. Ten termin dotyczy podatników podlegających ryczałtowi od przychodów ewidencjonowanych i rozliczających się z fiskusem w formie karty podatkowej.

Ryczałt ewidencjonowany

Pierwsza z tych grup podatników składa PIT-28. Jest to zeznanie o wysokości rocznego przychodu, dokonanych odliczeń i ryczałtu należnego za miniony rok.

Dotyczy przychodów z działalności prowadzonej na własne nazwisko i w formie spółki osób fizycznych, jeśli podatnik jest wspólnikiem, oraz z najmu, podnajmu, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Podatnik na ryczałcie ewidencjonowanym odlicza też straty z lat ubiegłych, składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, ma ponadto prawo do ulg, pomniejszających przychód (np. internetowej) i podatek (np. na wychowanie dzieci).

Jeśli z nich korzysta, musi dołączyć do formularza PIT załączniki, w których wykazuje się szczegółowe wyliczenia takich odpisów. Są to takie same druki, jakie składają z zeznaniamipodatnicy, zobowiązani do rocznego rozliczenia rocznych dochodów w terminie późniejszym, bo do końca kwietnia, które nie podlegają podatkom zryczałtowanym. Ryczałtowiec, który uzyskał także dochody wymagające złożenia osobnego zeznania do 30 kwietnia 2013 r., może dokonać ulgowych odliczeń w PIT-28, jeśli z tych samych tytułów nie uwzględnia ich w rozliczeniu podatku dochodowego niemającego formy zryczałtowanej.

Karta podatkowa

Osoby na karcie podatkowej składają natomiast deklarację o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w trakcie minionego roku podatkowego. To jednostronicowy druk PIT-16A. Składki podaje się dla poszczególnych miesięcy. Wzory druków obowiązujących w rozliczeniach za 2012 r. są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.finanse.mf.gov.pl). Można z niej także przejść do systemu e-Deklaracje i rozliczyć się przez internet. PIT wraz z załącznikami wysyła się drogą elektroniczną bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Resort przypomina, że dowodem złożenia zeznania w tej formie jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego czy potwierdzeniem złożenia deklaracji w urzędzie skarbowym. W przypadku popełnienia błędu w formularzu w ten sam sposób składa się również korektę tych deklaracji.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane