PIT ślij do urzędu, któremu podlegałeś 31 grudnia

iwa
opublikowano: 10-02-2012, 18:12

Zmiana adresu w tym roku nie jest żadnym powodem do złożenia zeznania w innym urzędzie skarbowym.

Wskazując w rocznym zeznaniu urząd skarbowy, do którego jest składany PIT, nie można kierować się jego właściwością dla obecnego adresu zamieszkania. Nie ma to żadnego znaczenia dla osób, które mieszkają w tym samym miejscu od wielu miesięcy. Istotne jest natomiast dla tych, którzy właśnie teraz się przeprowadzają. Mogą bowiem przesłać dokument do niewłaściwej placówki.

W drukach zeznań za poprzedni rok wprowadzono trochę zmian. Jedna z nich dotyczy adresu zamieszkania, który podatnik musi wpisać. Podatnicy powinni zwrócić uwagę na wyraźne polecenie zawarte w formularzu, mianowicie że należy podać adres aktualny – aktualny w chwili sporządzania zeznania. Niech nikogo jednak to nie zwiedzie i niech nie kieruje się tą aktualnością przy wyborze urzędu skarbowego, do którego ma złożyć PIT.

Zasadą jest, że osoba objęta podatkiem dochodowym od osób fizycznych rozlicza się w urzędzie skarbowym, któremu podlega obszar obejmujący adres zamieszkania podatnika. Roczne zeznania wysyła się jednak do tego urzędu, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Czasami może być ono inne niż aktualne w chwili sporządzania rocznego PIT. Trzeba zatem pamiętać, że jeżeli ktoś teraz przed rozliczeniem rocznych dochodów i podatku przeniesie się nawet do innego miasta (oczywiście nie na krótki urlop), to zeznanie za ubiegły rok musi złożyć w urzędzie skarbowym odpowiednim dla jego miejsca zamieszkania 31 grudnia 2011 r. W rubryce przeznaczonej na aktualny adres zamieszkania, poda nowy, ten po przeprowadzce.

Jak nam wyjaśniono w Izbie Skarbowej w Kielcach, przyjęto zasadę, że podatek należy rozliczyć przede wszystkim w tym rejonie, w którym przez dłuższy czas ktoś żyje, mieszka, pracuje czy uczy się i korzysta z dóbr publicznych w określonym rejonie kraju. Część podatku dochodowego zasila budżety lokalnych samorządów. Z tego m.in. wynika powyższa zasada. Ponieważ w ostatnich latach migracje są zjawiskiem dość powszechnym, bywa że niektóre osoby w ciągu roku zmieniają adresy dość często. Ale i one rozliczą podatek w urzędach właściwych dla ich miejsca zamieszkania ostatniego dnia grudnia 2011 r.

Ze względów praktycznych i organizacyjnych przyjęto jedną datę dla wszystkich. Natomiast rubryka przeznaczona na aktualny adres pozwala podatnikowi na aktualizację jego danych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: iwa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / PIT ślij do urzędu, któremu podlegałeś 31 grudnia