Przeprowadzka po złożeniu zeznania

opublikowano: 02-02-2012, 18:15

W zeznaniu trzeba podać aktualny adres zamieszkania – aktualny na dzień jego sporządzenia. Jeśli nie prowadzisz firmy, nie ma się co martwić, gdy potem przeprowadzisz się na drugi koniec miasta.

W zeznaniach za 2011 r. inaczej niż do tej pory określa się adres zamieszkania podatnika. Poprzednio należało podać miejsce zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego, za który składano PIT, czyli 31 grudnia. Obecnie trzeba wpisać adres, który jest aktualny w dniu sporządzenia rozliczenia. Nie ma znaczenia, czy jest inny niż w 2011 r., którego dotyczy zeznanie. Ważne, aby właściwy podano na formularzu rocznego PIT. W ten sposób dane zostaną zaktualizowane. Nie ma potrzeby w tym celu składać jakiegokolwiek dodatkowego wniosku. 

Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie mają takiego obowiązku, również wtedy, gdy po złożeniu zeznania zmienią adres zamieszkania - jak potwierdzono nam w Izbie Skarbowej w Bydgoszczy. – Nie trzeba aktualizować każdej przeprowadzki w ciągu roku – usłyszeliśmy.

Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT, nie muszą zgłaszać w urzędzie skarbowym kolejnych zmian związanych z danymi osobowymi. Naczelnik urzędu skarbowego zaktualizuje te dane automatycznie po ich otrzymaniu z bazy PESEL. Jednocześnie wskazany adres zamieszkania będzie podstawą do jego zmiany w ewidencji podatników.

Rzecz w tym, że osoby te podlegają już nowym zasadom ewidencji i identyfikacji podatkowej. Ich identyfikatorem dla celów podatkowych nie jest już NIP, lecz PESEL. Zgodnie z nimi zmiana miejsca zamieszkania może być zgłoszona przez podatnika na dwa sposoby. Po pierwsze przez wpisanie aktualnego adresu w składanej deklaracji lub innym dokumencie związanym z obowiązkiem podatkowym. Może być tak, że ktoś nowe dane poda dopiero za rok, wypełniając PIT za 2012 r., jeśli wcześniej nie będzie musiał składać organowi podatkowemu żadnych zeznań, deklaracji, wykazów, informacji czy pism.

Podatnik może też złożyć specjalne zgłoszenie aktualizacyjne. Może, ale nie musi. Jeśli zechce, służy do tego formularz ZAP-3.

Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 269, poz.2681 z późn. zm.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane