Korektę można nadal składać, ale...

IJ
19-04-2012, 17:15

Korekta rocznego zeznania może dotyczyć zarówno pomyłki popełnionej przez podatnika na jego korzyść, jak i na korzyść organu podatkowego. Im szybciej zostanie złożona, tym lepiej.

Korekta rocznego zeznania polega na złożeniu go po raz drugi, ale z zaznaczeniem w formularzu, że celem jest skorygowanie wcześniejszej deklaracji. Trzeba też dołączyć pisemne uzasadnienie przyczyn korekty. Oczywiście sprowadza się ona do poprawnego wypełnienia PIT.

Zawieszenie korekty

Z komunikatu Izby Skarbowej w Warszawie (na jej stronie internetowej) wynika, że nie zawsze korygowanie deklaracji podatkowych przebiega gładko. Nie w każdym ponadto przypadku korekta zostanie uznana.

Izba informuje, że uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej (w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą), a przysługuje nadal po zakończeniu kontroli podatkowej czy postępowania podatkowego w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego. Korekta jest natomiast dopuszczalna w zakresie, którego kontrola nie dotyczy.

Ponadto obowiązuje zasada, że w każdej chwili można poprawić zeznanie, jeśli podatnik nie skorzystał w nim z przysługujących mu ulg.

Po terminie

W zasadzie nigdzie nie jest powiedziane, że korektę trzeba obowiązkowo złożyć przed terminem rocznych rozliczeń, ale z pewnych względów nie opłaca się go przekroczyć. Nie każda bowiem zmiana w PIT jest dopuszczalna po terminie składania zeznań. Izba zwraca uwagę na przywileje związane ze wspólnymi rozliczeniami. Przepisy mówią, że podatnicy, którzy po terminie składania deklaracji złożą wniosek o preferencyjne zasady opodatkowania dotyczące wspólnego opodatkowania małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci, nie mają prawa do skorzystania z tego sposobu opodatkowania. Taki sposób opodatkowania można wybrać tylko zeznaniu złożonym do 30 kwietnia.

Uwaga na 1 proc. podatku

Izba przypomina, że po zmianach w ustawie o PIT krótszy jest termin złożenia korekty zeznania, w której można wnioskować o przekazanie 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego. Skrócono go z dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania, do jednego miesiąca. Podatek będący podstawą obliczenia 1proc. przez organ skarbowy traktowany będzie jako zapłacony w pełnej wysokości także wtedy, gdy zaległość podatkowa z nim związana nie przekroczy wysokości trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej za polecenie przesyłki listowej przez Pocztę Polską.

Kara za zaległość

Naprawienie błędu może oznaczać konieczność dopłacenia podatku. Jeśli brakująca kwota zostanie wpłacona przed upływem terminu rocznych rozliczeń, podatnik nie poniesie żadnych przykrych konsekwencji. Gorzej, gdy pieniądze wpłaci po 30 kwietnia. W takim przypadku będzie musiał zapłacić jeszcze odsetki za zwłokę w płatności podatku (od zaległości podatkowych).

Przedawnienie

Korektę warto składać aż do zakończenia okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego – zachęca Izba. Następuje to z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Korektę można nadal składać, ale...