PKB Argentyny może spaść o 20 proc.

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 22-09-2020, 17:03

Gospodarka Argentyny prawdopodobnie skurczyła się w II kwartale 2020 r. o około 20 proc. w ujęciu rocznym, donosi Reuters.

Na takim poziomie oscyluje właśnie mediana prognoz ekonomistów. Zrealizowanie się takiego scenariusza oznaczałoby najgłębszy kryzys od co najmniej lat 80. ubiegłego wieku oraz największy spadek w jakimkolwiek okresie od głównego kryzysu z 2002 r., kiedy to PKB spadł kwartalnie o 16,3 proc.

Argentyna
fot. CARL RECINEA/Reuters/Forum

Obecne załamanie jest pokłosiem pandemii koronawirusa i wprowadzonego w marcu lockdownu gospodarki oraz przedłużającej się od 2018 r. recesji, która po raz kolejny postawiła kraj na krawędzi bankructwa. 

W pierwszym kwartale 2020 r. druga  pod względem wielkości po brazylijskiej gospodarka Ameryki Południowej odnotowała spadek rzędu 5,4 proc., zaś prognoza na cały bieżący rok zakłada skurczenie się o 12 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane