PKB Australii wzrósł mocniej od prognoz

opublikowano: 02-03-2016, 07:19

Australijska gospodarka, mimo obaw wielu ekonomistów, rozwijała się w ostatnim kwartale minionego roku szybciej niż prognozowano, donosi Bloomberg.

W IV kw. 2015 r. PKB tego kraju wzrósł o 0,6 proc. w stosunku do poprzednich trzech miesięcy. Mediana oczekiwań zakładała wynik na poziomie 0,4 proc. To jednak niemal o połowę niższa dynamika niż odnotowano w III kw. kiedy to wzrost wyniósł 1,1 proc. po korekcie w górę i był to najmocniejszy wzrost od początku 2012 r. 

Zobacz więcej

PKB Australii w ujęciu kwartalnym

Bloomberg

Nadspodziewanie dobry wynik za okres październik-grudzień 2015 r. to w dużej mierze zasługa znaczącego spadku oszczędności gospodarstw domowych do najniższego poziomu od 2008 r. i wzrostu liczby budów domów, co jest efektem rekordowo niskich stóp procentowych, zniechęcających do lokowania pieniędzy w bankach i kuszących niskim kosztem kredytów, w tym hipotecznych. Wydatki konsumenckie zwiększyły się o 0,8 proc. 

Dodatkowo gospodarka stworzyła rekordową liczbę miejsc pracy, co jest m.in. następstwem wykorzystania słabości miejscowej waluty i niskiego wzrostu wynagrodzeń przez część branż, szczególnie turystyczną i edukacyjną.

Opublikowane w środę dane przełożyły się na lekkie wzmocnienie dolara australijskiego, który podrożał do 72,39 centów amerykańskich z 71,71 przed prezentacją danych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PKB Australii wzrósł mocniej od prognoz