PKB Chin wzrósł najwolniej od 24 lat

opublikowano: 20-01-2015, 06:55

Wzrost gospodarczy Chin znacznie wyhamował, ale nie można mówić o jakimś dramatycznym zwrocie, informuje Bloomberg.

W 2014 r. dynamika wzrostu PKB wyniosła 7,4 proc. i była najniższa od 1990 r. kiedy to na Państwo Środka nałożone zostały sankcje po tragicznych wydarzeniach jakie miały miejsce na Placu Niebiańskiego Spokoju w związku z protestami studentów.

W poprzednich dwóch latach PKB rósł po 7,7 proc. zaś przez ostatnie trzy dekady średni wzrost sięgał 10 proc

Zaprezentowany we wtorek oficjalny odczyt okazał się nieznacznie niższy od przyjętego przez rząd w Pekinie celu na poziomie 7,5 proc. Tym samym, po raz pierwszy od 1999 r. Chinom nie udało się osiągnąć zakładanego tempa wzrostu.

W samym czwartym kwartale 2014 r. chińska gospodarka rosła w tempie 7,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2013 r. Tymczasem mediana prognoz analityków zakładała dynamikę rzędu 7,2 proc. W ujęciu kwartalnym wzrost spowolnił do 1,5 proc. wobec 1,9 proc. w III kw.

Jak podkreślają ekonomiści, co prawda schłodzenie drugiej pod względem wielkości gospodarki na świecie jest mocno zauważalne, ale mieści się w granicach przyjętego przez rząd celu zakładającego „delikatne lądowanie”.

Rynki powinny odetchnąć z ulgą, gdyż są sygnały, że chińska gospodarka weszła w 2015 r. w lepszej kondycji niż oczekiwano – ocenia Dariusz Kowalczyk, analityk Credit Agricole CIB z Hongkongu. 

Dodaje, że dane obniżają potrzebę dalszych stymulacji, ale istnieje jeszcze miejsce na łagodzenie polityki jeśli czynniki ryzyka znajdą się w trendzie spadkowym.

W 2014 r. udział konsumpcji w PKB Chin sięgnął 51,2 proc. co oznacza wzrost o 3 punkty procentowe. Z kolei usługi odpowiadały za 48,2 proc. PKB, rosnąc o 1,3 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / PKB Chin wzrósł najwolniej od 24 lat