PKB Chin wzrósł o 6,1 proc. w 2019 roku

opublikowano: 17-01-2020, 06:29

Tempo wzrostu chińskiej gospodarki ustabilizowało się w ostatnim kwartale minionego roku po tym jak spadło najniżej od prawie trzech dekad. Pierwszy wzrost inwestycji od czerwca sygnalizuje możliwość poprawy sytuacji.

Wzrost PKB o 6 proc. w czwartym kwartale był taki sam jak w trzecim i zgodny z medianą prognoz rynkowych. Inwestycje w dobra trwałe wzrosły o 5,4 proc. w ujęciu rocznym, co jest zasługą zwiększenia wydatków przez przemysł przetwórczy. W grudniu produkcja przemysłowa rosła o 6,9 proc. w ujęciu rocznym. Mediana prognoz wynosiła 5,9 proc. Niektórzy ekonomiści uważają, że lepszy od oczekiwań wynik produkcji to efekt zbliżającego się święta księżycowego Nowego Roku, które wypada w tym roku wcześniej niż w 2019 r., co skłoniło firmy do zwiększenia produkcji przez przerwą. Sprzedaż detaliczna wzrosła w Chinach w grudniu o 8 proc. Prognozowano 7,9 proc.

W całym 2019 roku PKB Chin wzrósł o 6,1 proc. Rok wcześniej tempo wzrostu wynosiło 6,6 proc. 58 proc. wzrostu w 2019 roku zapewniła konsumpcja, inwestycje dodały 31 proc., a 11 proc. eksport netto.

- Najnowsze dane o PKB i produkcji zapowiadają bardzo pozytywne rozpoczęcie nowego roku przez chińską gospodarkę - powiedział Rajiv Biswas, główny ekonomista Azji-Pacyfiku w IHS Markit w Singapurze. – Perspektywa 2020 roku to dalsze ożywienie wzrostu, wspierane przez częściową umowę handlową z USA i kontynuacja pozytywnego wpływu fiskalnej stymulacji – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane