PKB Francji wzrósł w II kw. o 0,5 procent kw/kw

UNIMIL S.A.
opublikowano: 04-09-2002, 10:52

PARYŻ (Reuters) - W drugim kwartale tego roku gospodarka Francji wzrosła o 0,5 procent licząc kwartał do kwartału, szybciej niż inne kraje strefy euro dzięki rosnącemu popytowi konsumenckiemu, poinformował w środę urząd statystyczny INSEE.

Gospodarka rozwijała się w takim samym tempie co w pierwszym kwartale.

Choć wzrost w okresie kwiecień-czerwiec był nieco niższy niż 0,6 procent prognozowane przez analityków, to jednak druga co do wielkości gospodarka strefy euro i tak rozwijała się szybciej niż Włochy i Niemcy. PKB tych krajów wzrósł odpowiednio o 0,2 i 0,3 procent.

"Pierwsza połowa tego roku była dobra dla francuskiej gospodarki, jednak biorąc pod uwagę trudną sytuację międzynarodową eksport zapewne zmniejszy się w drugim półroczu, a spadek zapasów firm wskazuje, że aktywność gospodarcza jest nadal słaba" - uważa Laure Maillard, ekonomista CDC Ixis.

Inwestycje firm spadły w drugim kwartale o 0,4 procent, jednak głównym motorem rozwoju gospodarki był wzrost wydatków konsumenckich o 0,5 procent.

We wtorek szef Banku Francji, Jean-Claude Trichet powiedział, że wydatki konsumenckie są kluczem do wzrostu gospodarczego w strefie euro, dlatego Europejski Bank Centralny (ECB) musi dbać o utrzymanie stabilności cenowej.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: UNIMIL S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PKB Francji wzrósł w II kw. o 0,5 procent kw/kw