PKB Hiszpanii spadł siódmy kwartał z rzędu

MD
opublikowano: 05-02-2010, 14:11

…poinformował w piątek bank centralny tego kraju.

W czwartym kwartale 2009 roku PKB Hiszpanii spadł o 0,1 proc. w porównaniu z trzecim i o 3,1 proc. w ujęciu rocznym, szacuje bank centralny w comiesięcznym biuletynie opublikowanym w piątek.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że PKB Hiszpanii spadnie o 0,6 proc. wobec 1 proc. wzrostu gospodarki eurolandu.  

- Jest całkiem możliwe, że PKB nie wzrośnie w 2010 i w 2011 roku – powiedział Alfredo Pastor, profesor ekonomii w IESE i były wiceminister finansów. – Dług jest ogromny, banki wciąż ograniczają kredyt, gospodarka musi mieć czas aby ruszyć z miejsca – dodał.

Chcąc uniknąć problemów Grecji, rząd Hiszpanii ogłosił plan zmniejszenia wydatków o 50 mld EUR, który ma spowodować redukcję deficytu budżetowego do 3 proc. PKB do 2013 roku. W 2009 roku wyniósł on 11,4 proc.

Urząd statystyczny poda oficjalne wstępne dane o PKB w czwartym kwartale ubiegłego roku 11 lutego. Ostateczne, 17 lutego.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane