PKB Indonezji wzrósł najmocniej od 9 lat

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 06-02-2023, 07:11
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zniesienie pandemicznych ograniczeń i wzrost cen surowców, wywołany m.in. rosyjską inwazją na Ukrainę mocno wsparły ożywienie indonezyjskiej gospodarki. W rezultacie wzrosła ona w 2022 r. najmocniej od 9 lat, informuje Reuters.

Dżakarta, stolica Indonezji
Dżakarta, stolica Indonezji
fot. Bloomberg

Jak wynika z zaprezentowanych w poniedziałek przez Statistics Indonesia danych, w minionym roku PKB tej największej gospodarki rejonu Azji Południowo-Wschodniej zwiększył się o 5,31 proc. przebijając nieznacznie rynkowy konsensus na poziomie 5,29 proc. Było to równocześnie najwyższe tempo wzrostu do 2013 r.

Jednak czwarty kwartał stał już pod znakiem wyhamowania dynamiki. W okresie październik-grudzień 2022 r. PKB wzrósł o 5,01 proc. wobec sięgającego 5,72 proc. tempa kwartał wcześniej.

Jak podkreślają specjaliści, tak silne ożywienie możliwe było po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią Covid-19. Doprowadziło to m.in. do silnego wzrostu konsumpcji prywatnej. Kraj zyskał też mocno na wzroście cen surowców, będąc czołowym dostawcą dostawca węgla energetycznego, oleju palmowego i niklu.

Indonezyjskie ministerstwo finansów w styczniu ostrzegało, że wzrost PKB może spowolnić w 2023 r. z powodu osłabienia globalnej aktywności gospodarczej i wyższych stóp procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane