PKB Izraela rósł w II kw. o 15,4 proc.

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 16-08-2021, 13:23

Gospodarka Izraela w okresie od kwietnia do czerwca rosła o 15,4 proc. w ujęciu annualizowanym. To zasługa sprawnie przebiegającego programu szczepień i zniesienia obostrzeń.

Jak podał urząd statystyczny, do poprawy koniunktury przyczynił się również znaczny wzrost importu samochodów osobowych w porównaniu z pierwszym kwartałem roku.

Wydatki konsumenckie rosły o 36,3 proc. w ujęciu annualizowanym, a nakłady na środki trwałe o 9,7 proc. “Wskaźnik konsumpcji po ponownym otwarciu gospodarki był znacznie większy niż oczekiwaliśmy” - skomentował Victor Bahar, główny ekonomista Banku Hapoalim.

Ekonomista dodał, że luźna polityka fiskalna wdrożona podczas pandemii również przyczyniła się do wzrostu konsumpcji i inwestycji.

„Bez pomocy fiskalnej ze strony rządu wydatki konsumenckie prawdopodobnie nie rosłyby w tak szybkim tempie. Wzrost budownictwa mieszkaniowego o 22,4 proc. był w dużej mierze wynikiem bardzo niskich stóp procentowych, które pchnęły ludzi na rynek mieszkaniowy“ - stwierdził.

Nieco gorsze perspektywy gospodarcze na pozostałe miesiące 2021 roku są efektem niedawnego wzrost liczby przypadków koronawirusa w wariancie Delta. Nowy rząd kierowany przez Naftalego Bennetta obiecał zrobić wszystko, co możliwe, aby zapobiec kolejnemu lockdownowi.

Gubernator Banku Izraela, Amir Yaron, mówił w zeszłym tygodniu Bloombergowi, że wprowadzenie rygorystycznych obostrzeń na jeden miesiąc może obniżyć prognozy całorocznego wzrostu PKB o pół punktu procentowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane