PKB Szwecji wzrósł mocniej niż oczekiwano

opublikowano: 29-04-2021, 12:53

Najnowsze dane pokazały, że gospodarka Szwecji rosła w pierwszym kwartale mocniej niż reszta Europy.

Urząd statystyczny ogłosił, że PKB Szwecji wzrósł w pierwszym kwartale o 1,1 proc. Analitycy ankietowani przez Bloomberga spodziewali się wzrostu o 0,5 proc. Minimalnie wyższą prognozę miał także bank centralny. Tempo wzrostu okazało się wyższe dzięki ożywieniu w przemyśle przetwórczym, a także silnemu eksportowi. Słabiej na tym tle wypadły usługi, które nadal znajdują się pod presją ograniczeń wprowadzonych z powodu pandemii.

- Mocny wzrost zaufania oraz inne wskaźniki sugerują, że gospodarka mocno ruszy do przodu w drugim kwartale dzięki postępowi szczepień – powiedziała Johanna Jeansson, ekonomistka Bloomberg Economics. – Wraz z silniejszym niż oczekiwano wzrostem w pierwszym kwartale jest ryzyko, że nasze prognozy okazały się zaniżone – dodała.

Pozostałe duże europejskie gospodarki będą miały problem z osiągnięciem wzrostu w pierwszym kwartale, prognozują ekonomiści.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane