PKM Duda planuje przejęcia, w tym na Ukrainie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-11-2005, 20:30

Polski Koncern Mięsny Duda planuje w najbliższym czasie kolejne przejęcia, w tym spółki na Ukrainie, a także firmy dystrybucyjnej, działającej na północy Polski - poinformowali przedstawiciele spółki na poniedziałkowej konferencji.

Polski Koncern Mięsny Duda planuje w najbliższym czasie kolejne przejęcia, w tym spółki na Ukrainie, a także firmy dystrybucyjnej, działającej na północy Polski - poinformowali przedstawiciele spółki na poniedziałkowej konferencji.

"Pracujemy nad kolejnymi przejęciami. Chcemy jak najszybciej zakończyć rozmowy w sprawie przejęcia spółki na Ukrainie. Są one już dość zaawansowane. Finalizujemy też przejęcie firmy dystrybucyjnej działającej na północy Polski" - powiedział dyrektor finansowy PKM Duda Rafał Oleszak.

Na czwarty kwartał tego roku spółka zaplanowała zakup zorganizowanych składników przedsiębiorstwa Kompar z Poznania, firmy zajmującej się rozbiorem mięsa czerwonego. Na ten cel Duda przeznaczy około 3 mln zł. Zapłata ma nastąpić w 2006 roku w ratach.

Oleszak powiedział dziennikarzom, że na przejęcie dystrybutora z północy Polski Duda przeznaczy kilka milionów złotych.

Natomiast na Ukrainie Duda chce na początek zainwestować kilkaset tysięcy euro. Spółka zamierza kupić firmę zajmującą się ubojem i rozbiorem mięsa, a w razie powodzenia tego przedsięwzięcia, nie wyklucza zbudowania na tamtym rynku grupy kapitałowej na wzór Polskiego Koncernu Mięsnego Duda.

Duda w ubiegłym tygodniu obniżył prognozy wyników na ten rok. Prognoza skonsolidowanego zysku netto została obniżona do 28-30 mln zł z 46,4 mln zł, a prognoza przychodów ze sprzedaży - do 830 mln zł, z wcześniej planowanych 945,3 mln zł. Zysk operacyjny ma w 2005 roku wynieść 40 mln zł. Zgodnie z wcześniejszą prognozą miało to być 73,1 mln zł.

Jako przyczyny obniżenia prognoz spółka podała m.in. wzrost cen surowca, spowodowany zwiększonym eksportem żywca z Polski na Ukrainę. Spółka spodziewała się też, że na początku tego roku otrzyma pozwolenie na eksport do Korei Płd., tymczasem takie pozwolenie zostało spółce udzielone dopiero w październiku.

Zdaniem dyrektora generalnego PKM Duda, Macieja Dudy, grupa nie ucierpi z powodu wstrzymania przez Rosję eksportu mięsa z Polski. "Nasz eksport do Rosji jest obecnie dla nas neutralny" - powiedział.

We wrześniu tego roku Duda przejął spółkę dystrybucyjną Fedrus. Akwizycja ta służyła realizacji przez Dudę strategii budowy do 14 centrów dystrybucyjnych. Do końca 2006 roku PKM Duda chce zbudować, głównie przez przejęcia kapitałowe, sieć 10 do 14 centrów dystrybucyjnych obejmujących swym zasięgiem województwa: mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie, górnośląskie, podkarpackie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.

Po trzech kwartałach skonsolidowany zysk netto Dudy wyniósł 21,1 mln zł, a przychody 630 mln zł. Po dziewięciu miesiącach zeszłego roku Duda miała 18,6 mln zł skonsolidowanego zysku netto i 396 mln zł przychodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane