PKN: CENA DEBIUTU ZALEŻY OD APETYTU

Furman Tomasz, Sulejewski Artur, Zbiejcik Maciej, Zielewski Paweł
26-11-1999, 00:00

PKN: CENA DEBIUTU ZALEŻY OD APETYTU

Wartość akcji naftowego koncernu będzie rosła, jeżeli zagraniczni inwestorzy je kupią

Analitycy są ostrożni: dzisiejszy debiut Polskiego Koncernu Naftowego raczej nie będzie rewelacją. Wszyscy liczą, że zagranica rzuci się do kupowania.

.Rafał Gębicki analityk RCI

21,0- Każdy poziom ceny powyżej 21 zł uznam za duży sukces. Zachodnie instytucje podchodzą do inwestowania na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej bez sentymentów. Wybierają najbardziej atrakcyjne spółki z branży. Zamiast PKN-u mogą kupować np. MOL-a, który pokazał bardzo dobre wyniki za III kwartał 1999 roku.

Na pierwszych sesjach kurs PKN-u powinien zachowywać się w miarę stabilnie. Z reguły firmy wprowadzające spółki na giełdę dysponują specjalnym funduszem na stabilizację notowań.

Grzegorz Cimochowski-doradca inwestycyjny CAIB

20,5- W tej chwili atmosfera sprzyja debiutowi koncernu na GPW. Z drugiej strony, wyniki subskrypcji raczej nie zachęcają do zakupu walorów spółki na giełdzie. Obstawiałbym cenę debiutu w przedziale 20-21zł. To minimalny poziom, przy którym inwestorzy indywidualni korzystający z kredytu wyjdą na swoje. Jeżeli nie będzie popytu instytucjonalnego, to pierwsze dni na giełdzie dla koncernu będą ciężkie.

Sławomir Gajewski doradca inwestycyjny Credit Suisse AM

20,0- Wszystko wskazuje na to, że inwestorzy, którzy kupili akcje koncernu w publicznej ofercie mogą liczyć na niewielki zysk podczas pierwszych notowań PKN-u na giełdzie. W grudniu może być problem z popytem na walory koncernu ze strony instytucji, które w obawie przed komplikacjami związanymi z 2000 rokiem zawieszają inwestycje.

Z pewnością jest wielu inwestorów posiadających w swoich portfelach walory płockiej spółki, chętnych do zamknięcia tej pozycji. To głównie właściciele akcji pracowniczych.

Jacek Lichota doradca inwestycyjny z ING Asset Management

21,0- Na dzisiejszej sesji nie spodziewałbym się rewelacji. Ważne dla ustalenia kursu mogą okazać się akcje pracownicze, które razem z innymi trafią na giełdę. Niewykluczone, że instytucje zagraniczne mogą wchłonąć nadmiar tych walorów.

Zbigniew Bętlewski analityk Amerbrokers

21,0- Liczę na kilkuprocentowe przebicie cenowe akcji PKN-u na dzisiejszej sesji. Cena debiutu może być bliska notowaniom londyńskich GDR-ów, czyli około 21 zł. Raczej nie obawiałbym się podaży akcji pracowniczych. Przy obecnym nastawieniu rynku mogą one być skupowane przez zachodnie instytucje, którym w ofercie publicznej nie przydzielono akcji.

Na dalsze zachowanie się kursu koncernu na GPW wpływ będzie miał proces restrukturyzacji spółki.

Sławomir Kłusek analityk Staropolskiego Domu Maklerskiego

21,5- Sądzę, że debiut Polskiego Koncernu Naftowego wypadnie w okolicach 21,50 zł, czyli będzie zbliżony do cen GDR-ów notowanych w Londynie. Jako jeden z czynników ryzyka przy zakupie walorów Polskiego Koncernu Naftowego wskazywano potencjalną podaż akcji pracowniczych. W tym kontekście cieszy ostatni znaczący wzrost liczby zawieranych transakcji walorami Orbisu. Myślę, że w przypadku Polskiego Koncernu Naftowego sytuacja może być podobna i dlatego uważam, że obroty na pierwszej sesji powinny przekroczyć 100 mln zł.

Przemysław Rodecki analityk bank inwestycyjnego Nomura

22,0- Cena debiutu nie ma szans przekroczyć 22-23 zł. Przez kilka kolejnych sesji cena akcji PKN będzie pewnie wzrastać. Popyt będzie podtrzymywany przez zagranicę. Czterokrotna redukcja przy zapisach zmusi fundusze do skupowania papierów PKN.

Robert Nejmann zarządzający funduszami DWS Polska

21,0- Uważam, że debiut PKN nie zaskoczy uczestników rynku. Cena akcji PKN będzie zbieżna z notowaniami GDR-ów.

Artur Bobołowicz doradca inwestycyjny DM BSK

21,5- Debiut akcji PKN wypadnie na poziomie 21,5-22 zł. W dłuższej perspektywie spodziewam się, że cena tych akcji będzie wzrastać. Wydaje się to tym bardziej prawdopodobne, im kurs na debiucie będzie mniej znacząco różnić się od ceny ustalonej przez Ministerstwo Skarbu Państwa. W takiej sytuacji strona popytowa nie zostanie zniechęcona do otwierania pozycji na tym rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Furman Tomasz, Sulejewski Artur, Zbiejcik Maciej, Zielewski Paweł

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKN: CENA DEBIUTU ZALEŻY OD APETYTU