PKN: koniec produkcji Etyliny 94

Marek Knitter
opublikowano: 14-12-2000, 00:00

PKN: koniec produkcji Etyliny 94

PKN Orlen zaprzestał produkcji benzyny etylizowanej Etylina 94. Od tej pory produkowane będą wyłącznie benzyny bezołowiowe. Firma szykuje się także do piątkowego NWZA, które wzbudza coraz większe zainteresowanie rynku.

W zamian za Etylinę 94 płocka spółka proponuje benzynę uniwersalną U 95, produkowaną na bazie benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 z dodatkiem antyrecesyjnym w postaci potasu. Zmiany w ofercie możliwe były dzięki realizacji programu inwestycyjnego i uruchomieniu specjalnego kompleksu instalacji produkcji paliw.

— W 1996 roku uruchomiliśmy program inwestycyjny, którego zakończenie planujemy na koniec 2001 roku. Produkcja ekologicznych benzyn wysokooktanowych jest częścią tego programu. Wartość tych inwestycji szacujemy na ponad 2 mld dolarów — mówi Elena Gardzińska z PKN Orlen.

W 2001 roku spółka planuje zakończenie prac przy uruchomieniu instalacji DRW-3. Dzięki niej mają wzrosnąć zdolności przerobowe płockiej rafinerii.

Uwagę inwestorów szczególnie przykuwa piątkowe NWZA. Choć według oficjalnego komunikatu spółki, na posiedzeniu poruszona ma być jedynie kwestia zmian personalnych w radzie nadzorczej, z której odchodzą przewodniczący Grzegorz Zarębski i Andrzej Bańkowski (sekretarza RN), rynek oczekuje jednak, że odkryją się na nim nowi udziałowcy. Wiąże się to z pogłoskami o podkupywaniu akcji spółki przez rosyjski kapitał. Podobne problemy ma też węgierski MOL. Na giełdzie w Londynie, gdzie handluje się GDR-ami Orlenu, nie są podawane wolumeny obrotu tymi instrumentami. Tym samym praktycznie nie wiadomo, kim są posiadacze papierów, na które zamieniono blisko 30 proc kapitału przedsiębiorstwa.

Zdaniem jednego z analityków, jeśli pojawiliby się w prowadzonych obecnie zapisach na NWZA nowi udziałowcy, to notowania spółki natychmiast by wzrosły. Z drugiej jednak strony, jeśli nowi udziałowcy nie są posiadaczami dużej ilości walorów, to ich ujawnienie się w tej chwili wydaje się przedwczesne.

Akcje Orlenu na wczorajszej sesji nie ulegały silnym wahaniom. Na koniec dnia za jeden papier spółki płacono 21,70 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu