PKN Orlen i PGNiG będą wspólnie szukać ropy i gazu

Polska Agencja Prasowa SA
14-07-2006, 12:41

List intencyjny o współpracy w poszukiwaniu i wydobywaniu ropy naftowej oraz gazu ziemnego w Polsce i na świecie podpisali w piątek w Warszawie wiceprezesi PKN Orlen i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG).

List intencyjny o współpracy w poszukiwaniu i wydobywaniu ropy naftowej oraz gazu ziemnego w Polsce i na świecie podpisali w piątek w Warszawie wiceprezesi PKN Orlen i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG).

Obie spółki mają zamiar wszcząć poszukiwania gazu i ropy na terenach Kazachstanu, Azerbejdżanu, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Oprócz tego, chcą współpracować w zakresie poszukiwania w Polsce surowców energetycznych, głównie gazu.

Jak powiedział wiceprezes PGNiG Bartłomiej Pawlak, PKN Orlen jest największym przemysłowym odbiorcą gazu - zużywa go 1 mld 200 mln metrów sześciennych, czyli 17 proc. krajowego rocznego zużycia. Tymczasem - co podkreślili przedstawiciele obu spółek - PGNiG ma ogromne doświadczenie i zaplecze w prowadzeniu poszukiwań gazu.

"Zarówno przedstawiciele PGNiG, jak i PKN byli w Azerbejdżanie, Kazachstanie, Afryce Płn. (Libii i Egipcie), ale najważniejsze jest to, że firmy są tam od lat. Mają rozpoznany ten rynek i wiercą w tych miejscach, wykonują pomiary geofizyczne" - powiedział PAP Bartłomiej Pawlak.

Na pytanie, czy PKN Orlen i PGNiG zamierzają uczestniczyć w pracach na terenie Iraku, Pawlak powiedział, że "wysyłanie ludzi na wojnę, a przecież tam trwa wojna, jest ryzykowne".

Oprócz współpracy na rynkach zagranicznych, firmy będą współpracować nad zwiększeniem sprzedaży w kraju sprężonego gazu ziemnego do samochodów (CNG) oraz zwiększeniem sprzedaży ropy, którą PGNiG wydobywa w kraju.

"Bierzemy też pod uwagę możliwość wspólnej budowy i eksploatacji terminala LNG" - powiedział wiceprezes PKN Orlen Cezary Filipowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PKN Orlen i PGNiG będą wspólnie szukać ropy i gazu