PKN Orlen o wynikach w III kw.

KZ
21-10-2011, 08:03

PKN Orlen przedstawił szacunkowe dane operacyjne i finansowe za III kwartał.

Spółka podała, że modelowa marża rafineryjna łącznie z dyferencjałem Ural/Brent w III kw. w porównaniu z analogicznym okresem ub. r. obniżyła się o 0,6 do 3,4 USD za baryłkę, modelowa marża petrochemiczna zmniejszyła się o 90-663 EUR za tonę. Ponadto średni kurs USD/PLN spadł o 16 gr, a EUR/PLN wzrósł o 14 gr.

Przerób ropy w PKN ORLEN w 3 kwartale 2011 roku wzrósł o 10% (kw/kw) do poziomu 7,4 mln t i osiągnął porównywalny poziom (r/r).

W III kw. koncern odnotował wzrost sprzedaży rafineryjnej o 3% (r/r) osiągnięty na rynku polskim i litewskim, przy niższej sprzedaży na rynku czeskim w efekcie rozpoczętego postoju remontowego, wzrost sprzedaży detalicznej o 2% (r/r) oraz o 8% (kw/kw) osiągnięty głównie na rynku polskim i niemieckim, wzrost sprzedaży petrochemicznej o 12% (r/r) osiągnięty głównie dzięki wprowadzeniu do sprzedaży
kwasu tereftalowego (PTA) oraz wyższej sprzedaży PCW.

Zarząd PKN Orlen szacuje, że w III kwartale 2011 roku łączny, ujemny wpływ zmian czynników makroekonomicznych obejmujących: marżę rafineryjną i petrochemiczną, dyferencjał URAL/Brent, zmiany kursów PLN względem walut obcych oraz wolumenów sprzedaży wyniesie około (-) 0,1 mld PLN (r/r).


- Presja na marże detaliczne związana z wysokimi cenami paliw została w części skompensowana rosnącymi wolumenami sprzedaży, co w rezultacie spowoduje obniżenie wyniku segmentu detalicznego o ponad (-) 0,1 mld PLN (r/r) - podano w komunikacie.


Pozostałe elementy operacyjne, przede wszystkim zmiany legislacyjne w zakresie opodatkowania biokomponentów w paliwach oraz pogorszenie warunków handlowych związane z silną presją konkurencyjną obniżą wynik operacyjny o około (-) 0,3 mld PLN (r/r).

- W rezultacie szacowany wynik operacyjny wg LIFO za 3 kwartał 2011 roku wyniesie około 0,2 mld PLN. Efekt LIFO zwiększający wynik operacyjny będzie wyższy o około 0,5 mld PLN (r/r) i wyniesie w 3 kwartale 2011 roku ponad 0,5 mld PLN - dodano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / PKN Orlen o wynikach w III kw.