PKN Orlen pracuje na pełnych mocach

08-01-2007, 13:13

PKN Orlen wykorzystuje w pełni swoje moce i jest przygotowana na zapewnienie ciągłości zaopatrzenia zakładu w ropę.

PKN Orlen przewiduje, że obecne zakłócenia w dostawach ropy nie będą miały wpływu na ceny detaliczne paliw a rafineria wykorzystuje w pełni swoje moce i jest przygotowana na zapewnienie ciągłości zaopatrzenia zakładu w ropę, poinformowała spółka w poniedziałek.


„Mimo zakłóceń w dostawach rafineria w Płocku wykorzystuje w pełni swoje moce przerobowe”- czytamy w komunikacie Orlenu. Koncern podał, że jest przygotowany na zapewnienie ciągłości zaopatrzenia zakładu w ropę.

„PKN Orlen dysponuje własnymi zapasami operacyjnymi ropy zgromadzonymi zarówno w zakładzie w Płocku jak i kawernach IKS Solino. Ponadto koncern ma zamiar zwrócić się do Ministerstwa Gospodarki o możliwość skorzystania – w razie wystąpienia takiej konieczności - z obowiązkowych rezerw ropy naftowej, co pozwoli na 80 dni niezakłóconej pracy”- czytamy dalej.

PKN podejmuje także działania zmierzające do ewentualnego uruchomienia dostaw ropy naftowej drogą morską, podała też firma.

W poniedziałek rano Ministerstwo Gospodarki podało, że Polska ma zapasy ropy naftowej i paliw wystarczające na 80 dni, które w razie potrzeby zostaną uruchomione, po tym jak doszło do wstrzymania dostaw ropy rurociągiem "Przyjaźń".

MG podało, że PKN Orlen oraz Grupa Lotos posiadają zapasy surowca, które wystarczą do czasu sprowadzenia ropy drogą morską poprzez terminal w Naftoportcie.

W nocy z 7 na 8 stycznia br. w punkcie odbiorczym Adamowo odnotowano wstrzymanie dostaw ropy naftowej rurociągiem „Przyjaźń” m.in. do Polski.

„Zakłócenia mają bezpośredni związek z konfliktem rosyjsko-białoruskim dotyczącym taryf celnych i transportowych ropy naftowej”- czytamy.

PERN „Przyjaźń” SA odpowiedzialny za transport ropy naftowej do polskich rafinerii wystąpił do białoruskiej spółki rurociągowej Gomel Transniet o podanie przyczyn wstrzymania dostaw i terminu ich wznowienia. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PKN Orlen pracuje na pełnych mocach