PKN Orlen zapowiada poprawę rezultatów

Sebastian Gawłowski
09-05-2001, 00:00

PKN Orlen zapowiada poprawę rezultatów

PKN Orlen stracił w I kwartale blisko 16 mln zł. Zdaniem władz, na wynikach spółki zaważyły konsekwencje spowolnienia gospodarki kraju. Prezes koncernu Andrzej Modrzejewski przyznał, że płocka firma może zbyć posiadany pakiet Polkomtela, liczy jednak na premię.

Marek Mroczkowski, wiceprezes spółki, tłumaczył pogorszenie wyniku m.in. sezonowością oraz zniesieniem ceł na paliwa. W I kw. ubiegłego roku spółka zyskała 70 mln zł m.in. dzięki ochronie celnej polskiego rynku paliw.

— W wyniku przeszacowania wartości zapasów PKN poniósł stratę na wyniku finansowym rzędu 80 mln zł. Amortyzacja wzrosła o blisko 30 mln zł. Akcyza po stronie kosztów wzrosła aż o 200 mln zł — dodaje wicepres PKN.

Przepływy operacyjne w pierwszych trzech miesiącach roku były dodatnie, w przeciwieństwie do roku ubiegłego. Spółka wyraźnie zwiększyła też wydatki na inwestycje. Było to związane z objęciem nowej emisji Polkomtela oraz zwiększeniem udziału w spółce Anwil do 68 proc. Znaczne nakłady pochłonęło zintensyfikowanie działań modernizacyjnych sieci dystrybucyjnej. W rezultacie koszty obsługi zadłużenia wzrosły z 60 mln zł do 105 mln zł. Prezes Modrzejewski twierdzi, że mimo słabych wyników oraz wzrastającej penetracji polskiego rynku paliw spółka obroniła swoją pozycję na rynku sprzedaży paliw. PKN Orlen liczy, że po kiepskim pierwszym kwartale już w kwietniu widać było oznaki poprawy koniunktury.

— Nowe regulacje prawne, promujące wyroby dobrej jakości w połączeniu z sezonowością, która w okresie letnim oddziałuje pozytywnie na sprzedaż paliw, wraz ze stabilizacją poziomu marż powinny doprowadzić do poprawy naszych wyników. Od 1 kwietnia obowiązuje dwustopniowa skala ulg akcyzowych, która ma m.in. uszczelnić krajowy rynek oleju napędowego — mówi Krzysztof Cetnar, dyrektor nadzoru właścicielskiego PKN Orlen.

Spółka rozważa sprzedaż posiadanego pakietu w operatorze Plus GSM.

— PKN Orlen rozważa możliwość sprzedaży posiadanych akcji Polkomtela pod warunkiem, że zrobiliby to równocześnie wszyscy polscy akcjonariusze tej spółki, aby osiągnąć satysfakcjonującą premię — powiedział prezes Andrzej Modrzejewski.

Mimo rozczarowującego kwartału, PKN wciąż cieszy się zaufaniem analityków.

— To dobry moment, aby zaangażować się w walory PKN w horyzoncie inwestycyjnym do sześciu miesięcy. Słabe wyniki spółki w tym kwartale są typowym wypadkiem przy pracy, jaki wcześniej zdarzył się chociażby KGHM. Mam nadzieję, że taka sytuacja więcej się nie powtórzy — ocenia Rafał Gębicki, dyrektor banku Concordia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKN Orlen zapowiada poprawę rezultatów