PKO BP, Alior i BNP zainwestują 17 mln zł w spółkę technologiczną

  • PAP
opublikowano: 16-01-2020, 11:20
aktualizacja: 16-01-2020, 13:45

Trzy banki: PKO BP, Alior Bank i BNP Paribas, we współpracy z funduszami venture capital Black Pearls i Innovation Nest, zainwestują 17 mln zł w Autenti - spółkę technologiczną pracującą nad elektroniczną formą podpisywania dokumentów - ogłoszono w czwartek na konferencji prasowej.

"Trzy banki połączyły siły, aby polscy konsumenci mogli skorzystać z nowoczesnych technologii" - powiedział prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. "Klienci korzystający z usług oferowanych na polskim rynku oczekują, że zdalne zawieranie umów będzie jeszcze prostsze i szybsze, a jednocześnie bezpieczne" - dodał.


Jagiełło stwierdził, że zgodnie z realizowaną strategią, PKO BP zmienia się w bank przyszłości. Jednym z działań wpisujących się w tę strategię będzie również biznesowe wykorzystanie platformy Autenti w codziennej działalności banku.

Prezesi podkreślali, że porozumienie to przykład rzadkiego partnerstwa między konkurującymi na co dzień bankami, kontrolujących ok. 30 proc. aktywów polskiego sektora bankowego.

"Wspólna inwestycja trzech konkurencyjnych banków w fintech Autenti to doskonały przykład partnerstwa na styku technologii i finansów, dzięki któremu wybiegamy w przyszłość. Za kilka lat tego typu rozwiązania będą rynkowym standardem" - powiedział prezes zarządu Alior Banku Krzysztof Bachta.

"Kibicujemy rozwiązaniom proponowanym przez Autenti od 2016 roku. Wtedy jeszcze jako startup, firma ta wygrała pierwszą polską edycję BNP Paribas International Hackathon, proponując oprogramowanie, które usprawniło proces zawierania umów bankowych dzięki zastosowaniu podpisu elektronicznego" - wskazał prezes Banku BNP Paribas Przemek Gdański.

Prezes Autenti Grzegorz Wójcik powiedział, że podpis można składać na każdym urządzeniu z dostępem do internetu. Podpisywanie dokumentów jest wiążące prawnie na terenie Polski - dodał.

Wójcik stwierdził, że rozwiązanie Autenti działa już w ponad 200 firmach, a celem spółki jest ekspansja na rynki europejskie.

"Dzięki możliwościom banków, które zaprosiliśmy do grona inwestorów, oraz ich otwartości na współpracę ponad podziałami, podpisy elektroniczne dostępne dzięki Autenti ułatwią pracę zarówno mniejszym firmom, jak i dużym przedsiębiorstwom z różnych sektorów gospodarki. Już wkrótce naszą ofertę skierujemy do klientów i partnerów za granicą" - powiedział Wójcik.

Umowa z bankami otwiera przed Autenti także nowe rynki, na których działają te instytucje, np. Francja (Paribas), Czechy (PKO BP) i Rumunia (Alior). "Liczymy, że dzięki współpracy z bankami będzie mieli szansę działać również na tych rynkach poza Polską, na których nasi partnerzy są obecni" - powiedział Wójcik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane