PKO BP ciągnie rynek w kierunku rekordu

Artur Szymański
opublikowano: 05-12-2006, 00:00

Tydzień na polskiej giełdzie rozpoczął się od mocnego uderzenia. Duże wzrosty giełdowych indeksów, mające poparcie w wysokich obrotach, nie pozostawiają wątpliwości, że po rekordach bitych seryjnie przez WIG, MIDWIG i WIRR przyjdzie też kolej na nowy szczyt hossy najważniejszego ze wskaźników — indeksu WIG20. A wszystko dzięki skokowi notowań PKO BP.

W poniedziałek do rekordu zabrakło bardzo niewiele. Indeks koniunktury największych spółek po 2,84-procentowym wzroście zakończył sesję na poziomie 3324,23 pkt. Majowy szczyt wznosi się na pułapie 3347,83 pkt, czyli zaledwie o 0,71 proc. wyżej. Po stylu poniedziałkowego wzrostu można wnioskować, że kupujący nie zamierzają realizować zysków, zanim nie poprawią absolutnego rekordu z 9 maja. Przewaga popytu była miażdżąca. Indeksy szły w górę z ogromną siłą niemal przez cały dzień. To się musi skończyć nowym rekordem WIG20.

Najsilniejszą lokomotywą hossy były akcje PKO BP, a jej paliwem rekomendacja domu maklerskiego CA IB. Analitycy podwyższyli zalecenie dla akcji banku z „trzymaj” do „kupuj”, podnosząc jednocześnie cenę docelową z 43 zł aż do 53 zł. W piątek za akcję banku płacono „tylko” 42,3 zł. Inwestorzy ruszyli do zakupów na wyścigi, tak jakby mogło ich zabraknąć dla wszystkich chętnych.

Potencjał wzrostu kursu, wg CA IB, wynosi 25,3 proc. Jak na takiego giganta jest to bardzo dużo. Wizja łatwego zarobku podziałała na wyobraźnię inwestorów. Akcje zdrożały o 8,0 proc., bijąc na zamknięciu zdecydowanie rekord wszech czasów, który wynosi już 45,7 zł. Za największą spółką branży finansowej poszli mniejsi konkurenci. To był dzień banków. Walory Pekao zdrożały o 4,2 proc., do 223 zł. Kurs BRE Banku poprawił rekord, kończąc sesję kursem 333 zł. Pod względem obrotów PKO BP nie miał w poniedziałek konkurencji. Handel akcjami podsumowano na 216 mln zł. GTC, drugi w tej klasyfikacji wśród spółek z WIG20, miał wynik 75 mln zł.

Łączna wartość handlu walorami czołowej dwudziestki GPW wyniosła 910 mln zł. To dużo, ale bywało lepiej. Podczas ustanawiania szczytu w maju handel akcjami spółek z WIG20 sięgnął 1,34 mld zł. Powoli staje się tradycją znaczna różnica w obrotach między największymi spółkami a resztą rynku. Poniedziałkowa wartość handlu papierami spółek tworzących indeks WIG wyniosła 1,47 mld zł. Najstarszy indeks ustanowił najwyższy poziom wszech czasów 51680,97 pkt. Rekordy poprawiły także MIDWIG i WIRR, odpowiednio po raz czwarty i dziewiąty z rzędu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane