PKO BP: Dobrze, że podaliśmy warunki tak późno

Adrian Boczkowski
opublikowano: 04-10-2009, 09:54

Przedstawiamy argumenty Zbigniewa Jagiełło, prezesa PKO BP, Wojciecha Papieraka, wiceprezesa banku oraz Katarzyny Iwaniuk-Michalczuk, dyrektora DM PKO BP.

Emisja akcji z zachowaniem prawa poboru o wartości 5,1 mld zł to jedno z największych wydarzeń na krajowym rynku kapitałowym. Publikacja prospektu emisyjnego i podanie ceny emisyjnej oraz wielkości emisji nowych akcji dopiero w czwartek wieczorem (po sesji nastąpiło odcięcie praw poboru banku), rozzłościło inwestorów. Na internetowych forach żalili się na bank, który tak długo trzyma ich w niepewności. Do akcji wkroczyła nawet Komisja Nadzoru Bankowego, która zapowiedziała, że zażąda od banku wyjaśnień. Zdaniem KNF, zachowanie PKO BP utrudniło inwestorom podejmowanie racjonalnych decyzji. Co na to przedstawiciele PKO BP?

- Ujawniliśmy warunki transakcji o godz. 14:30 czasu nowojorskiego, co nie jest późną porą. Transakcja ma wielu partnerów, z których jeden ma siedzibę w Nowym Jorku. Nie mogliśmy finiszować, gdy na wschodnim wybrzeżu USA wszyscy spali – wyjaśnia Zbigniew Jagiełło, od czwartku prezes PKO BP.

Bank obawiał się również manipulacji kursem na czwartkowej sesji.

- Gdybyśmy podali parametry emisji rano naszego czasu, narazilibyśmy kurs akcji na spekulację, co mogłoby zakłócić giełdowe notowania. Nawet bez tego obroty i zmienność były znacznie większe niż zwykle. Skoki notowań nie służyłyby drobnym inwestorom, którzy z pewnością nie są animatorami obrotu w ostatnim dniu notowań z prawem poboru. Dodatkowo poczekaliśmy z ustaleniem ostatecznej ceny emisyjnej na zamknięcie rynków w Europie. Jesteśmy przekonani, że wykonaliśmy wszystko z największą starannością i zgodnie ze sztuką – mówi Wojciech Papierak, wiceprezes PKO BP.

Twarde argumenty podaje również broker z bankowej grupy.

- Na światowych rynkach są dwa standardy zachowań: albo podaje się wszystkie parametry emisji przy okazji walnego zgromadzenia uchwalającego emisję, albo robi się to jak najbliżej rozpoczęcia transakcji. Rynek jest obecnie tak zmienny, że WZ banku nie zdecydowało się na pierwszy wariant, a stosowne uprawnienia otrzymała rada nadzorcza i zarząd. Po uzgodnieniu z GPW ustaliliśmy, że do przekazania na rynek parametrów dojdzie w czwartek po zamknięciu rynków w Europie – wyjaśnia Katarzyna Iwaniuk-Michalczuk, szef DM PKO BP.

Inwestorzy z pewnością zrozumieliby argumenty PKO BP. Szkoda więc, że poznali je dopiero po fakcie i powstało sporo złych emocji wokół megaemisji.

W poniedziałkowym „PB” prezes banku odpowiada na pytania o politykę dywidendową i spółki zależne, a branżowi analitycy radzą, czy opłaca się kupić nowe akcje. Recenzują również realność zamierzeń PKO BP.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane