PKO BP: głównym motorem wzrostu PKB pozostaje konsumpcja indywidualna

  • PAP
opublikowano: 28-02-2019, 12:42

Głównym motorem wzrostu PKB pozostaje konsumpcja - napisali analitycy PKO BP odnosząc się do czwartkowych danych GUS. Dodali, że w 2019 r. spodziewają się spowolnienia wzrostu gospodarczego w Polsce, w ślad za pogorszeniem światowej koniunktury.

Jak podał GUS, PKB w IV kw. 2018 r. wzrósł o 4,9 proc. rdr wobec 5,1 proc. w III kw. Dodano, że inwestycje w IV kw. 2018 roku rdr wzrosły o 6,7 proc. po wzroście o 9,9 proc. w III kw. po korekcie.

Według analityków PKO BP "głównym motorem (w ujęciu popytowym) wzrostu PKB pozostaje konsumpcja indywidualna, która odpowiada za 2,2 p.p. wzrostu PKB r/r". "W porównaniu z poprzednim kwartałem wzrost konsumpcji wyhamował do 4,3 proc. r/r z 4,5 proc. r/r i był najsłabszy od 3 kwartału 2016 roku" - podano.

"W 2019 spodziewamy się spowolnienia wzrostu gospodarczego, w ślad za pogorszeniem światowej koniunktury" - prognozują eksperci PKO BP. "Silniejszy od naszych pierwotnych założeń impuls fiskalny przesuwa prognozowaną przez nas dynamikę PKB w 2019 z zakładanego wcześniej 3,7 proc. do 4,1 proc. (przy wyższej dynamice konsumpcji i niższej kontrybucji eksportu netto)" - czytamy w komunikacie.

Zdaniem ekspertów PKO BP "nastroje konsumentów, chociaż wciąż bardzo dobre, nie poprawiają się już, bezrobocie nie spada, a wzrost płac ustabilizował się w okolicy 7,0 proc. rdr.

"W drugiej połowie 2019 pozytywnym impulsem, który powinien wyhamować spowolnienie konsumpcji będzie zapowiedziane przez rozszerzenie programu Rodzina 500+ na pierwsze dziecko oraz wypłata +trzynastej emerytury+. Szacujemy, że obydwa działania podniosą dochody gospodarstw domowych brutto o ok. 20 mld zł w 2018. W konsekwencji, po chwilowym spowolnieniu, dynamika konsumpcji powróci według nas powyżej 5,0 proc. rdr w drugiej połowie roku" - czytamy komentarzu PKO BP.

fot. Grzegorz Kawecki
fot. Grzegorz Kawecki
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane