PKO BP idzie za granicę

opublikowano: 08-12-2022, 14:39
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bank chce kupować za granicą i w Polsce. W kraju do przejęcia jest Pocztowy. Za granicą oczywistych kandydatów nie widać.

PKO BP opublikował strategię do 2025 r. Najciekawszy jej fragment dotyczy planów akwizycyjnych. Bank nie mówi wprost, że będzie przejmować. Ujął to w bardziej zawoalowany sposób jako „rozwój geograficzny”. Termin ten obejmuje i Polskę i zagranicę.

Strategia dwóch zarządów:
Strategia dwóch zarządów:
Prace nad strategią PKO BP zaczęły się pod rządami Iwony Dudy, która w sierpniu straciła posadę. Jej następca Paweł Gruza, nolens volens, musiał kontynuować rozpoczęte za poprzedniczki przygotowania
fot. Tomasz Warszewski - stock.adobe.com

Pogłoski o tym, że PKO BP odejdzie w nowej strategii od rozwoju organicznego, pojawiły się na rynku miesiąc temu. Z naszych informacji wynika, że szeroko zakrojony plan ekspansji wzbudził spore kontrowersje wśród zespołów pracujących nad strategią, które wskazywały, że czasy są niestabilne i przymierzanie się do przejęć, szczególnie za granicą, jest obarczone sporym ryzykiem. Poza tym, argumentowały, trzeba na to mieć pieniądze, a wydatki banku i bez tego są bardzo duże, szczególnie jeśli wziąć na serio kwestię inwestycji w technologie.

Strategia zaprezentowana dzisiaj pokazuje, że obawy udało się przezwyciężyć. Dokument nie wskazuje kierunków rozwoju geograficznego. Jak na razie doświadczenia PKO BP w rozwijaniu biznesu międzynarodowego są umiarkowanie pozytywne. Należy do niego tylko jeden bank – Kredobank w Ukrainie, niewielka instytucja kupiona w 2005 r., która przez wiele lat była restrukturyzowana i od niedawna jest rentowna. Poza tym bank ma oddziały korporacyjne w kilku europejskich krajach. Co ciekawe na jednym ze slajdów prezentujących strategię PKO BP pokazuje rynki, na których jest obecny. Na mapie brakuje Szwecji, gdzie w 2015 r. został otwarty oddział korporacyjny (konkretnie zajmujący się leasingiem). Działa on w formie spółki, której władze niedawno zostały zmienione.

Marcin Ekhert, szef pionu korporacji PKO BP, również nie wymienił Szwecji podczas prezentowania strategii. Zapowiedział natomiast, że w 2023 r. zostanie otwarty oddział korporacyjny w Rumunii.

Ekspansja w regionie

Wątek ekspansji zagranicznej wywołał żywe zainteresowanie wśród obserwujących prezentację banku, którzy zasypali zarząd pytaniami w tej sprawie. Paweł Gruza, p.o. prezesa wyjaśnił, że PKO BP interesuje się rynkami w naszym regionie. Przyznał, że okazji nie ma wielu, dlatego bank będzie przyglądał się tylko realnym projektom, żeby niepotrzebnie nie absorbować zasobów.

Z wypowiedzi przedstawicieli banku wynika, że program M&A ma znaczenie drugorzędne w strategii wobec głównego celu, jakim jest zaspokojenie oczekiwań akcjonariuszy wobec planów dywidendowych. Bartosz Drabikowski, CFO, powiedział, że bank nie planuje emisji pod ewentualne przejęcia.

Celów do przejęć nie widać

Michał Konarski, analityk DM mBanku, nie widzi obecnie okazji do przejęcia na sąsiadujących rynkach. Ma też trudność ze wskazaniem kierunków geograficznych, o których powinien, czy mógłby pomyśleć PKO BP.

- Oczywistych celów do przejęcia za granicą nie widać. Być może bank będzie chciał zaangażować się mocnej na rynku ukraińskim po zakończeniu wojny – mówi Michał Konarski.

Jeśli chodzi o rynek krajowy, to kandydatów do przejęcia jest więcej. Przede wszystkim Bank Pocztowy. W “PB” pisaliśmy, że zaczęły się już rozmowy o fuzji. Oczywistym bankiem do skonsolidowania jest BOŚ Bank, choć w tym przypadku decyzja o sprzedaży będzie miała charakter polityczny. Warto dodać, że w radzie nadzorczej zasiada Janina Goss, uchodząca za dobrą znajomą Jarosława Kaczyńskiego, członek zarządu spółki Srebrna.

Michał Konarski przypomina, że pretensje do akwizycji w kraju zgłaszał wcześniej Pekao.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane