PKO BP naciska na Police

Anna Bytniewska
01-07-2009, 00:00

Bank chce lepiej przyjrzeć się spółce, nim udzieli jej kredytu. Konieczny jest raport niezależnego doradcy.

Bank chce lepiej przyjrzeć się spółce, nim udzieli jej kredytu. Konieczny jest raport niezależnego doradcy.

Przedstawiciele zarządu Zakładów Chemicznych Police mieli dzisiaj sfinalizować rozmowy z PKO BP o kredycie wysokości 190 mln zł. Spółce, borykającej się ze spadkiem sprzedaży i stratami, pieniądze potrzebne są na finansowanie bieżącej działalności, w tym na zakup surowców. Mimo że 150 mln zł kredytu zgodziła się poręczyć Agencja Rozwoju Przemysłu, do finału negocjacji jednak nie doszło i umowy nie będzie. Bank zaostrzył kryteria udzielenia Policom wsparcia finansowego. Nieoficjalnie "PB" dowiedział się, że PKO BP domaga się, by ZCh Police wybrały niezależnego doradcę, który zweryfikuje założenia niedawno opracowanego programu restrukturyzacji spółki i przygotuje raport w tej sprawie.

— Raport będzie podstawą do podjęcia decyzji o udzieleniu kredytu Policom. Oznacza jednak poślizg nawet o dwa-trzy miesiące — twierdzi nasz rozmówca.

Finansowanie z PKO BP miało być kołem ratunkowym dla spółki w najtrudniejszych miesiącach roku obrotowego.

Police chcą też rozmawiać z PKO BP, ale też z Pekao o uregulowaniu kwestii strat spółki z tytułu opcji walutowych, które na koniec 2008 r. wyniosły 123 mln zł. Konieczność sporządzenia raportu przez doradcę opóźni także te rozmowy. Wartość umów zabezpieczających transakcje walutowe, jakie zawarła spółka, to 50 mln EUR. Police proponują bankom, by część zobowiązań z tego tytułu przypadających na ten rok zamienić na kredyt, a pozostałą część przypadającą na lata 2010 i 2011 uregulować na bieżąco z nadwyżki z eksportu produktów.

Anna Bytniewska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKO BP naciska na Police